Efektiivsuse ja tööviljakuse tõusule loob eeldused aus konkurents, mida toetab läbipaistev hankekorraldus, märgib Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit.
"Tiheda konkurentsi tingimustes on edukad need, kes suudavad paindlikult reguleerida ja optimeerida oma kuludegammat. Ehitusprotsessis on sellisteks kuludeks peamiselt materjal, tööjõud ja logistika ehk ehitusjuhtimise korraldamine tervikuna," märgib Saarniit.
Saarniit toob välja, et nimetatud kulukomponentide oskuslik juhtimine on tee, mis viib efektiivsuse ja tööviljakuse tõusuni. "Enamasti ka mõistlikud pakkujad konkurentsi tingimustes seda järgivad. Kindlasti tuleb sellest loetelust ekstraheerida üksikud pahatahtlikud alapakkujad, kelle eesmärk on „töö iga hinnaga“, ja see ei ole mõistlik."
Saarniit toob välja efektiivsuse ja tööviljakuse tõusule kaasa aitavate teguritena välja järgmised otsesemad ja kaudsemad asjaolud:
* hangete põhjalik ettevalmistus, arusaadavus ja selgus;
* varakult saadaval olev informatsioon kavandatavatest hangetest ja investeeringute eeldatavatest mahtudest; * suurem ajaline varu nii projekteerimiseks kui ka ehitamiseks ja liigse kiirustamise vältimine; * senisest kvaliteetsemad ehitusprojektid ja nende ekspertiis.
"Kindlasti aitavad efektiivsuse ja tööviljakuse kasvule kaasa uued innovaatilised lahendused, mida RKAS Eestis koos teiste sajaosalistega soovib rakendada," märgib Saarniit. "Ühe näitena võib tuua üha rohkem praktikasse juurduv BIM (Building Information Modelling), mis võimaldab ehitise elutsükli vältel protsessis kõigil osapooltel - arhitektil, konstruktoril, eriosade projekteerijatel, arendajal, ehitajal, omanikul, kasutajal, haldajal jne integreerida ühte mudelisse omale vajalik informatsioon ning kontrollida olemasolevat teavet. Selle mudeli rakendamine sisaldab mitmeid võimalusi kogu ehitusprotsessi senisest efektiivseks juhtimiseks." lisab ta.
RKAS on kahel viimasel aastal viinud läbi enam kui 2000 hanget, millest võttis osa ligemale 450 ettevõtet-pakkujat. Ühel hankel konkureeris keskmiselt 3-5, vahel ka 5-7 pakkujat.
Seotud lood
Ehitusuudised.ee uuris ehitussektoris aktiivselt tegutsevate ettevõtjate ja võtmeisikute käest, mis on takistavateks asjaoludeks siinsete ehitusettevõtete efektiivsuse ja tõhususe kasvatamisel.
Merko Ehituse juhatuse esimehe Andres Trinki hinnangul ei ole üllatav, et põhjamaade ehitussektori tööviljakus on Eestist kõrgem. Olukorra parandamiseks tuleb tegeleda pidevalt tööde organiseerimise parandamisega ning tellija teadlikkuse tõstmisega.
Nordecon AS juhatuse esimehe Jaano Vinki sõnul toimub Eesti ehituses kahjuks liiga palju ressursside raiskamist. Vingi sõnul tuleb tõhususe kasvatamisel tegutseda pideva enese kasvatamisega.
Ehitusuudised.ee uuris Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektorilt Indrek Petersonilt, miks on Eesti ehitussektor statistilisete näitajate põhjal Soomest neli korda vähem tööviljakam.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.