Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.
„4-5 aasta tagasi hakkasime tegelema elukondliku kinnisvara arendamisega ning siis teadsime kohe, et kui tahame oma klientidele parimat lahendust pakkuda, peame ehitama termoplokist. Sellel on lihtsalt nii palju objektiivseid eeliseid,” räägib Kristo Peerna,
Saksatermoplokk OÜ juhatuse liige. „Esiteks on hoone väga kiirelt kokkupandav ning ehitada saab sisuliselt iga ilmaga, sest hoone kerkib nagu Lego-maja. Ja kuna kandvaks osaks on terasest armatuurvardad ja betoon, saab termoplokist ehitada ka mitmekordseid hooneid. Materjalil on olemas isegi maavärinakindluse sertifikaat ning sellele on väga lihtne tugevalt ankrutega kinnitada näiteks rõdu või varikatuseid.”
Tänaseks on Saksa termoplokist ehitatud Eestisse juba üle 30 ühepereelamu ning mitmeid paarismaju, kuid ICF süsteemi abil saab edukalt projekteerida ja ehitada ka äripindu, koole, lasteaedu, hotelle, ladusid ja puhkemaju. Projekteerimine on tehtud arhitektidele väga lihtsaks: arvestama peab vaid ploki mõõtudega, olemas on sõlmjoonised ja arvutused energiamärgise jaoks. „Meie soov on ehitada mitte mahtu, vaid selliseid hooneid, mis kestavad aastaid ja oleksid energiasäästlikud. Sest mis on ühe kodu juures oluline? Ikka see, et see oleks mõnus, soe, mürakindel ja turvaline. Meie termoplokkide tulekindlus on REI120 ning sellises majas elad muretult nagu termoses,” nendib Peerna.
Ja seda sõna otseses mõttes, sest tehnoloogiliselt valatakse betoon ehitusplatsil paikapandud ploki sisse juba soojustatud keskkonda. Insulating Concrete Form (ICF) ehitussüsteemi loetakse roheliseks hooneks, sest suurepärast soojusisolatsiooni pakkuvad isoleeritud betoonvormid aitavad vähendada energiatarbimist. Soojusisolatsiooniks kasutatakse vahtpolüstüreenile ehk EPS-ile sarnast materjali Neopor, millel on aga parem isolatsiooniefekt, energiatõhusus ning UV-kaitse. Jätkusuutlikkust lisab see, kui kasutada taaskasutatud või keskkonnasõbralikke betoonmaterjale. Just seetõttu on tootjal ka passiivmaja sertifikaat.
Peerna lisab, et kuna termoplokist saab ehitada A-energiaklassile vastavaid maju, on ka nende ehitamiseks võetavad pangalaenud nii-öelda rohelised ehk soodsama intressiga. „Pankade silmis on suur vahe, kas ehitus on roheline või mitte. Finantsasutuste jaoks on oluline, et nende kodulaenuportfellis oleks väikese jalajäljega hooned ning seetõttu sõltub sellest ka intress.”
Neopori termoplokk on välja töötatud ja arendatud 1990. aastatel Variant Haus Groupi (VHG) poolt Saksamaal, kus viiakse läbi ka kõik tehnilised testid. Tootmine toimub osaliselt Saksamaal, osaliselt ettevõtte Slovakkias asuvas tehases. Termoplokist maja ehitamise hind on soodne, eriti kui lisada võrrandisse lisaks ploki hinnale eeltöötlemisest tuleneb lühem ehitusaeg ning võimalik kiirem sissekolimine.
Insulating Concrete Form (ICF) ehitussüsteemi eeliseid:
* kuni 30% kokkuhoid ehituskuludelt
* 50–90% energiakulude kokkuhoid
* madala energiaga passiivmaja
* tugev, kõrge soojusisolatsiooniga konstruktsioon ja samas kiiresti ehitatav
* korpuse ehitamisega saavad hakkama ka iseehitajad
* kõrgeim soojusisolatsioon kuni U-väärtus 0,10 W
* individuaalsed disainivõimalused
* üle 30 aastane kogemus ehitusmaterjalide tootmises ja logistikas
* tippkvaliteet tänu kvaliteedikontrolliga tootmisele
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg 14.04.2025