Nordecon AS juhatuse esimehe Jaano Vinki sõnul toimub Eesti ehituses kahjuks liiga palju ressursside raiskamist. Vingi sõnul tuleb tõhususe kasvatamisel tegutseda pideva enese kasvatamisega.
„Kindlasti on põhjuseid erinevaid, kuid mina tooksin siiski välja ajaloolise aspekti. Võrreldes Soomega on Eesti kaasaegne ehituskultuur alles küpsemisjärgus ning paljud lastehaigused veel lõpuni põdemata,“ märgib Vink.
Vingi sõnul saavad ehitusturu osapooled küll aru pikema ja põhjalikuma planeerimise vajadusest enne kuluka ehitusprotsessiga alustamist, kuid kahjuks reaalses elus enamasti veel nii ei käitu.
„Eestlane ei talita jätkuvalt omaenda vanasõna „üheksa korda mõõda, üks kord lõika“ järgi, vaid kipub jätkuvalt mõõtma ja lõikama samal ajal. Korrates seda tegevust siis mitu korda protsessi käigus, kulutades liiga palju mistahes ressurssi,“ märgib Vink.
Vingi hinnangul ei takista tõhususe kasvatamist Eestis miski peale eestlase enda.
„Aga teatavasti on enesekasvatamine kõige vaevalisem töö – me liigume õiges suunas, kuigi aeglaselt. Objektiivselt võttes aitab ehitusturgu tervikuna üksnes aeg ja saadud vahetud kogemused. Subjektiivselt mõeldes on igaühe tegutsemise tõhususe võti tema enda taskus, seda ka siis, kui ülejäänud seda ei kasuta,“ lisab Vink.
Seotud lood
Ehitusuudised.ee uuris ehitussektoris aktiivselt tegutsevate ettevõtjate ja võtmeisikute käest, mis on takistavateks asjaoludeks siinsete ehitusettevõtete efektiivsuse ja tõhususe kasvatamisel.
Merko Ehituse juhatuse esimehe Andres Trinki hinnangul ei ole üllatav, et põhjamaade ehitussektori tööviljakus on Eestist kõrgem. Olukorra parandamiseks tuleb tegeleda pidevalt tööde organiseerimise parandamisega ning tellija teadlikkuse tõstmisega.
Ehitusuudised.ee uuris Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektorilt Indrek Petersonilt, miks on Eesti ehitussektor statistilisete näitajate põhjal Soomest neli korda vähem tööviljakam.
Efektiivsuse ja tööviljakuse tõusule loob eeldused aus konkurents, mida toetab läbipaistev hankekorraldus, märgib Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.