Merko Ehituse juhatuse esimehe Andres Trinki hinnangul ei ole üllatav, et põhjamaade ehitussektori tööviljakus on Eestist kõrgem. Olukorra parandamiseks tuleb tegeleda pidevalt tööde organiseerimise parandamisega ning tellija teadlikkuse tõstmisega.
Ehitusuudised.ee uuris Trinkilt, miks on statistiliste näitajate põhjal Eesti ehitussektor madalama tööviljakusega ning mis on takistavateks teguriteks efektiivsuse tõstmisel.
„Esiteks, Soomes on tööviljakus tervikuna kõrgem kui Eestis ja ehitussektor ei ole selles osas erand“, märgib Trink. „Teiseks, töö organiseerimise parandamisel Eesti ehitussektoris on kindlasti arenguruumi.“
Odav hind pärsib kvaliteeti
Trink tunneb muret, et Eestis on ehitustellimuste puhul jätkuvalt määravaks odav hind, mitte kvaliteet. See mõjutab tema hinnangul otseselt nii materjalide valikut, insenertehniliste lahenduste valikut, kasutatavaid masinaid ja seadmeid, ehitustehnoloogiat ja ka ehitaja valikut.
„Mida vähem kogemusi on ehitajal, mida viletsamaid seadmeid ja tehnoloogiat ning materjale kasutatakse, seda madalam on üldjuhul ka majanduslik efektiivsus. Soomes pannakse suuremat rõhku lõpptulemuse kvaliteedile,“ toob Trink välja.
Targemad tellijad määravad tulemuse
„Tellija teadmised ja kogemused on Soomes tõenäoliselt keskmiselt paremad, mis tingib parema ettevalmistuse, sujuvama ehitusprotsessi, vähem muudatusi jne,“ hindab Trink.
Maksude mõju
Trinki sõnul on küll maksude kogumise osas on asjad Eestis paremaks läinud, kuid ehitussektoris toodetava lisaväärtuse mõõtmist mõjutab ka see, millisel määral makstakse ehitusvaldkonnas makse. „Madalamat hinda suudavad tihtipeale pakkuda ehitajad, kelle puhul ei ole maksude maksmisega kõik korras. Võib arvata, et Soomes on selles osas olukord mõnevõrra parem,“ ütles Trink.
Seotud lood
Ehitusuudised.ee uuris ehitussektoris aktiivselt tegutsevate ettevõtjate ja võtmeisikute käest, mis on takistavateks asjaoludeks siinsete ehitusettevõtete efektiivsuse ja tõhususe kasvatamisel.
Nordecon AS juhatuse esimehe Jaano Vinki sõnul toimub Eesti ehituses kahjuks liiga palju ressursside raiskamist. Vingi sõnul tuleb tõhususe kasvatamisel tegutseda pideva enese kasvatamisega.
Ehitusuudised.ee uuris Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektorilt Indrek Petersonilt, miks on Eesti ehitussektor statistilisete näitajate põhjal Soomest neli korda vähem tööviljakam.
Efektiivsuse ja tööviljakuse tõusule loob eeldused aus konkurents, mida toetab läbipaistev hankekorraldus, märgib Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.