Colliersi investeeringute ja hindamise juhi Margus Tinno sõnul on märkimisväärselt aktiviseerunud ärikinnisvara investeeringute turg ning lisaks investorite huvile osta, on kasvanud ka omanike valmidus hea kvaliteediga äriobjekte müüa.
“Meie analüütikutele teadaolevalt on täna lisaks turul juba avalikustatud uudistele ja väiksematele objektidele Eestis müügis kaks kontoripindade ja üks jaemüügipindade portfell. “Kui kriisiajal rahvusvahelised kinnisvarafondid hindasid Balti turgu liiga riskantseks ning suunasid oma tähelepanu ja investeeringud mujale, siis Eesti majanduslik taastumine ja üleminek eurole on rahvusvahelised investeeringud meie turule tagasi toomas,” võttis Tinno Colliersi veebruari raporti kokku.
Ülevaatest selgub, et vakantsus kaasaegsetes kontorihoonetes väheneb. Tööstussektori järel on kontoripindade renditegevuse maht suurim IKT valdkonnas. Võrreldes 2010. aasta sama perioodiga on kõige kiiremini kasvanud rendiruutmeetrite arv finantsteenindussektoris.
“Mitmed suuremad ettevõtted on asunud oma tegevust laiendama ja otsivad suuremaid pindu. Kui möödunud aasta algus oli renditegevuse osas üsna passiivne, siis käesoleva aasta märts ja aprill tulevad üsna tegusad,” kommenteeris raportit Tinno.
Jaemüüjate käibenumbrid kukkusid veebruaris jaanuariga võrreldes märkimisväärselt. Colliersi raporti kohaselt peitus viletsate käibenumbrite taga tugev jaanuar, kus paralleelkäibel olnud kroone ja eurosid kulutati rohkem ning veebruar tõi kaasa suurema säästmise.
“Oluline on märkida, et pidevalt kõrge inflatsioon sööb tarbijate ostujõudu, mis samuti jaemüüjate müüginumbreid mõjutab,” lisas Tinno. Colliersi analüütikute hinnangul ei ole jaemüügiturg pärast kehvi aastaid veel stabiliseerunud, mida kinnitavad ka jätkuvad vahetused suuremate ostukeskuste keskmiste ja väikeste rentnike seas.
Tööstuspindade turul on märgata kõrgekvaliteediliste pakkumiste puudujääki. “Ettevõtted on suunanud oma pilgud Harju maakonnast kaugemale. Mõningad julgemad ka juba teistesse Balti riikidesse. Nende tööstusettevõtete arv, kes otsivad võimalusi kolida laiemas mõttes kvaliteetsemale pinnale, on pidevalt kasvamas,” kommenteeris Tinno.
Seotud lood
Taas räägitakse tõusvast kinnisvaraturust, kinnisvaravahendajad kuulutavad investorite turule tulekut ning see sunnib meenutama, mis toimus eelmise kinnisvaramulliga, kirjutab Grand Kinnisvara juht Marek Kerna.
Ettevõtted loobuvad kinnisvaraomaniku staatusest, et investeerida oma põhitegevusse ning ühtlasi vabaneda ka riskidest, mida aastatega kahanenud kinnisvara väärtus kaasa võib tuua.
Baltic Property Trusti varahalduse juhi Indrek Hääle sõnul suhtub ostja sale and lease back tehingutesse küllaltki kriitiliselt ja ettevaatlikult.
Haapsalu Uksetehas on Eesti vanim kaasaegsel tehnoloogial uksi valmistav ettevõte, mis tähistab tänavu oma 34. tegevusaastat. Täielikult Eesti kapitalil tegutsev tehas on tuntud ennekõike kvaliteetsete sise- ja välisuste tootjana, kuid viimastel aastatel on oluliseks kasvanud ka aknatootmine, mis moodustab juba umbes kümnendiku kogu käibest.