NCC Ehituse juhatuse esimees Toomas Aak rääkis, et iga ehituspuuduse puhul ehitajat süüdistada pole õige ning projekti kitsaskohti ei pruugi ka kogenud ehitaja kohe märgata.
"Arvamus, et ehitaja vastutab lõpptoote ehk valminud ehitise eest ainuisikuliselt, on üldlevinud, ent ehitusseaduse kohaselt ei saa ehitaja aga ehitada oma parema äranägemise järgi, vaid peab järgima ehitusprojekti,” ütles Aak.
“Probleemid tekivad tavaliselt siis, kui projekt ja valmis ehitis ei eksi otseselt ühegi normi vastu, kuid projekteeritud ja valmisehitatud lahendused ei sobi meie laiuskraadile. Levinud on väärarvamus, et sellisel juhul on süüdi ehitaja,” lisas ta.
Aak selgitas, et ka kogenud ehitaja ei pruugi projekti kitsaskohti kohe märgata. “Kui kõik majad ehitataks enam-vähem samade ehitustehnoloogiliste lahendustega, oleks see lihtne. Ent arhitektuurselt unikaalsed hooned vajavad ka unikaalseid ehitustehnoloogilisi lahendusi,” märkis Aak.
Tavatarbija hindab tema sõnul ehituskvaliteeti eelkõige selle põhjal, mida ta silmaga näeb ja kinnisvara hinnalangus on ostjate kriitikameelt kindlasti suurendanud.
"Ehitajana sooviksin kindlasti uskuda, et Eesti ehitajate ehituskvaliteet on alati kõrge olnud. Erandid jõuavad meediasse ja võimenduvad ning seetõttu on jäänud mulje, et buumi ajal ainult praaki tehtigi. See ei ole kindlasti tõsi," kinnistas Aak.
Seotud lood
Eesti Projektbüroode Liidu tegevdirektori Mauno Inkineni sõnul tehakse projekteerimis- ja ehitusvigu kogu aeg ja see ei ole seotud buumi ega masuga. Ta soovitab projekteerijat valides vaadata tehtud töid, mitte kuulata suuri sõnu.
Tamsalu vallas on jäänud pooleli kohaliku koolimaja ehitus, mille ehitushanke võitis YIT Ehitus. Ehitaja põhjendas seisakut valla poolt valesti projekteeritud ventilatsioonisüsteemiga, vahendab Delfi Majandus.
Levinud on seisukoht, et suur osa buumiaja ehitistest on kehva kvaliteediga, olgu see siis põhjustatud kokkuhoiust, kiirustamisest või ebakompetentsusest. Vastutavaks peetakse enamasti ehitajat, ent ehitusvigade kõrval võib põhjus peituda ka projekteerimisveas.
Juhtiv elektrimaterjalide hulgimüüja W.EG. Eesti ja maailma suurim kaablitootja Prysmian on viimaste aastate jooksul olnud olulised panustajad Eesti avaliku ruumi arendamises, osaledes tipptasemel infrastruktuuri- ning valgustuslahenduste loomises. Ettevõtete esindajate sõnul on lisaks innovaatilistele toodetele hea tulemuse alus suurepärased partnerlussuhted ja kiired tarned.