Sellel aastal toimuvat vaadates paistab selgelt tendents, et ehitusturu toibumine kriisist on valusalt kätte maksmas tellijatele, kelle hankeprotsess on alanud madalseisu ajal, rääkis Tallinna Teletorni SA juht Riina Roosipuu.
“Ehitajad on hädas tööde teostamisega lubatud maksumuses ja siis otsitakse võimalusi probleemi lahendamiseks. Mõni suudab uhkelt sirge seljaga lepingu katkestamise trahvi ära maksata, teine otsib põhjendusi tellija süül lepingu katkestamiseks,” ütles Roosipuu.
Samas on Roosipuu sõnul hankijate ebaprofessionaalsust ettekäändeks tuua on liigne üldistamine.
“Loomulikult ei ole erinevate asutuste töötajad ise ehitusspetsialistid ega pea ka seda olema ühe projekti tarbeks. Ehitusvaldkonnas on välja kujunenud tava kasutada hangete korraldamise, ehitusjärelvalve, projekteerimise ja muid spetsialiste. Kindlasti on neid teenuseid pakkuvate firmade professionaalsuse tase erinev,” ütles Roosipuu.
Seotud lood
Ehitusfirma Rand & Tuulbergi ühe omaniku ja nõukogu liikme Aivar Tuulbergi sõnul puudutab alapakkumiste teema kindlasti paljusid, kuid mitte enamikku. Tema sõnul tuleb nüüd kooliraha maksta nii pakkujatel kui tellijatel.
Täpselt sellest need probleemid tulevad, et ega see hankedokumentatsioon ei ole sageli piisavalt põhjalik, lausus Toomas Luman, ASi Nordecon International suuromanik (väljavõte firma pressikonverentsil 13.09 räägitust).
EEELi juhatuse liige ja ASi Astlanda Ehitus juht Jaanus Otsa oli pigem seda meelt, et nn minemajalutamise põhjuseid on mitmeid. „Neid tuleb igal juhul eraldi analüüsida. Ei saa öelda, et kõik on see, et langeval turul võeti suuremaid riske,“ sõnas ta.
EEELi tegevdirektori Indrek Petersoni sõnul on kindlasti võimalik, et langeval turul tehti alla omahinna pakkumisi, kuid seda üldistada ei maksa.
Haapsalu Uksetehas on Eesti vanim kaasaegsel tehnoloogial uksi valmistav ettevõte, mis tähistab tänavu oma 34. tegevusaastat. Täielikult Eesti kapitalil tegutsev tehas on tuntud ennekõike kvaliteetsete sise- ja välisuste tootjana, kuid viimastel aastatel on oluliseks kasvanud ka aknatootmine, mis moodustab juba umbes kümnendiku kogu käibest.