• 29.09.10, 08:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aivar Tuulberg: eks see üks kooliraha on!

Ehitusfirma Rand & Tuulbergi ühe omaniku ja nõukogu liikme Aivar Tuulbergi sõnul puudutab alapakkumiste teema kindlasti paljusid, kuid mitte enamikku. Tema sõnul tuleb nüüd kooliraha maksta nii pakkujatel kui tellijatel.  
Intervjuu Aivar Tuulbergiga.
Mis on teie hinnangul need põhjused, miks ehitajad on objekte pooleli jätnud?Ehitusturu järsk kukkumine tekitas alltöövõtjate seas alapakkumiste laine, mis kohati agooniat meenutas. Selle tulemusel on osa ettevõtteid lõpetanud tegevuse, ülejäänud tõstnud hindu, kuna selline tegevus polnud enam jätkusuutlik.
Kas teie hinnangul on õige loogika, mille kohaselt turu langusele panustanud ettevõtjad lihtsalt ei suuda lepinguid sisendhindade tõustes täita? Turu põhja ei olnud keeruline välja arvutada, piisas, kui kõik sisendid kokku liita. Pakkumist tehes tuleb paratamatult arvestada sellega, et materjalide hinnatõus ja inflatsioon on pikemas trendis tõusvad suurused. Kes põhjast alla pani, pidi panustama maksupettusele, alltöövõtja „kustutamisele“ või tellija rumalusele.
Kas teie arvates puudutab probleem pigem üksikuid või enamikku ettevõtjatest?Probleem puudutab paljusid, aga mitte enamikku.
Kuidas sellesse suhtute, et objektid jäävad pooleli?Eks see üks kooliraha nii ehitajatele kui tellijatele on.
Kas olete ka oma firmas teinud riigihangetel liigselt optimistlikke pakkumisi, mida hiljem keerukas täita? Kuidas olete sellised olukorrad lahendanud?Mõned üksikud küll, aga loodame nulli jääda. Mis siin ikka teha – tuleb alla neelata. Ega sellepärast veel tugevamad ettevõtted ei vangu ja küll juhtub seda olukorda ka tulevikus Eesti ehitusturul veel ja veel.
 

Seotud lood

Uudised
  • 29.09.10, 08:00
Toomas Luman: paljud hanked ongi keerulised
Täpselt sellest need probleemid tulevad, et ega see hankedokumentatsioon ei ole sageli piisavalt põhjalik, lausus Toomas Luman, ASi Nordecon International suuromanik (väljavõte firma pressikonverentsil 13.09 räägitust).
Uudised
  • 29.09.10, 14:23
Jaanus Otsa: põhjus ka tellija ebaprofessionaalsus
EEELi juhatuse liige ja ASi Astlanda Ehitus juht Jaanus Otsa oli pigem seda meelt, et nn minemajalutamise põhjuseid on mitmeid. „Neid tuleb igal juhul eraldi analüüsida. Ei saa öelda, et kõik on see, et langeval turul võeti suuremaid riske,“ sõnas ta.
Uudised
  • 29.09.10, 18:41
Roosipuu: kriisihankijad saavad valusa tasu
Sellel aastal toimuvat vaadates paistab selgelt tendents, et ehitusturu toibumine kriisist on valusalt kätte maksmas tellijatele, kelle hankeprotsess on alanud madalseisu ajal, rääkis Tallinna Teletorni SA juht Riina Roosipuu.
Arvamused
  • 29.09.10, 10:44
Võidab see, kel on vähem pakkuda?
Äripäeva tänane kaanelugu räägib Eesti ehitusettevõtjate vahel lahvatanud tülist, mis sai alguse Andres Kogeri hiljutisest avameelsushoost. Äripäeva arvates on tüli kasulik – see lööb õhu klaariks ning aitab tulevikus vigu vältida.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 14:58
Energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides lüheneb päikesepargi ja aku tasuvusaeg kordades
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele