Kapitel ASi (endine E.L.L. Kinnisvara) arendusjuht Indrek Moorats ja AU Energiateenuse tegevjuht Aivar Uutar Sõpruse Ärimaja katusel äsjavalminud päikeseelektrijaama taustal. Kevadine päike on piisavalt intensiivne, et lumi paneelidelt sulaks ja jaam hakkaks hoonele arvestatava võimsusega elektrit tootma. Päikeseelektrijaamad ärihoonete katusel on osa terviklikust tehnosüsteemide paketist, mis võimaldab ka olemasolevate ärihoonete primaarenergia tarbimist vähendada.
„Tänapäevased tehnosüsteemid on muutunud mõne aastaga oluliselt keerulisemateks ja napib süstemaatilist lähemist, et kõik süsteemid teineteist arvestades kavandada, valmis ehitada ja koos efektiivselt tööle panna,” tõdeb ta ja lisab, et siin on võtmesõnaks koostöö. AU Energiateenuse lahendused valmivad enamasti tihedas koostöös kahe oma ala tipptegijaga – nii uutele kui ka renoveeritavatele majadele energiatõhusaid ja mugavaid hooneautomaatikasüsteeme loova Vamos Automaatika ning hoonete tehnosüsteemide terviklahendustega tegeleva ET5-ga. Uutar nendib, et energiatõhususe, tehnosüsteemide ja sisekliima puhul annavad need kolm osapoolt kokku väga hea partneri nii olemasolevate hoonete renoveerijatele kui ka uute hoonete ehitajale.
Lähemast tulevikust rääkides on selge, et ükskord jõutakse seisu, kus hoonete puhul hakatakse võrdlema planeeritud ja tegelikku energiatarbimist ja seoses sellega jääb kogu vastutus puhtalt hoone omanikule.
Liginullenergiahoone nõuetega on mõistlik arvestada juba täna.
Nutikad kinnisvaraettevõtjad ennetavad juba karmistuvaid energianõudeid ja arvestavad oma klientide tulevikuvajadustega. „Kinnisvarasektoris on oluline vaadata hoone kogu elukaare kulusid, aga mitte kinni jääda esmainvesteeringu maksumusse. Tehnoloogiline innovaatilisus ja väiksemad püsikulud rentnikele annavad aga omanikule turul paremal positsiooni ning laiendavad üürnike valikut. Rentnikudki vaatavad aina enam hinna kõrval muid tegureid nagu sisekliima tagamise lahendused, energiakulu, elektriautode laadimisvõimalus, valgustuslahendus, müra, ruumide paindlikku muutmisvõimalust jne. Tõsi on, et tehnosüsteemide uuendamine ei ole üldiselt lõppkasutajale nähtav ega loo visuaalset efekti, kuid see-eest on tulemus näha igakuiselt kommunaalarvelt, samuti vähenevad remondivajadused ja halduskulud,” selgitab Uutar.
Vamos Automaatika OÜ tegevjuht Raul Alp möönab samuti, et hooneautomaatika tehnoloogia ning lahendused on viimastel aastatel jõudsalt edasi arenenud, mille tulemusel on äärmiselt vajalik hoonete kavandajatel ning omanikel olla kursis uute pakutavate lahendustega. Lisaks tuleb uute hoonete hooneautomaatika kavandamisel, ehitamisel arvestada seadusest tuleneva liginullenergiahoonete rajamisega.
ET5 OÜ partner Gunnar Sanderkoff kiidab tellijaid, kes väärtustavad hoonete sisekliimat ja saavad aru, et lisaks mugavusele saab õige kavandamisega ekspluatatsioonikulusid reguleerida. Täna rakendataval ja väljakujunenud ehitustegevuse korraldamise skeemide juures jääb sisekliimat tagavate süsteemide kokkusidumine sageli hallile alale. Tervikliku ja süüsteemse lähenemisega saab seda halli ala minimiseerida. Sanderkoff rõhutab, et hea sisekliima peab olema tagatud esteetiliselt ning olema seejuures märkamatu ja kuuldamatu.
Üha rohkem on Eestis ärihoonete omanikke, kes kaaluvad päikesepaneelide paigaldamist. See on AU Energiateenus arendusjuhi Criss Uudami hinnangul head meelt tegev tõdemus: „On positiivne, et paneelide panek ei kujune liginullenergiahoonetest tulenevaks sundluseks, vaid ettevõtted näevad selles ise ühelt poolt pikaaegset ja tasuvat investeerimisvõimalust ja teisalt selge signaali andmist ümbritsevale, et nende äritegevus kannab jätkusuutlikkuse elementi.”
SAMMUD UUSEHITUSE MUUTMISEL ENERGIATÕHUSAKS: Lähteülesanne-> Projekeerimine-> Ehitus-> Hooldus ja seireSee on ideaalne plaan, ent pahatihti ei oma hoone omaniku esindaja või haldaja infot ei lähteülesande ega ka kavandamise ning ehitamise käigus tehtud muudatustest. Hoone saab energiatõhusalt toimida vaid pikaajalise partnerluse tulemusel, kui kõik osapooled algusest lõpuni teevad pidevat koostööd.
SAMMUD OLEMASOLEVA HOONE ENERGIATÕHUSAMAKS MUUTMISEKS:Probleemide defineerimine-> Kaardistamine-> Renoveerimise kontseptsooni koostamine -> Projekteerimine-> Renoveerimine-> Hooldus ja seireJust hoolduse ja seire käigus saab veenduda, kas mured on lahendatud või peaks veel midagi muutma. AU Energiateenus, Vamos Automaatika ja ET5 julgevad ja soovivad võtta vastutuse tehnosüsteemide eest algusest lõpuni, sest kui vastutus on ühes kohas, on tulemus parem ja tööprotsessis võimalik lihtsamini vajalikke muudatusi teha, ilma et lõppeesmärk silmist kaoks.
Kes vastutab, kui planeeritud energiatõhusus ei vasta lubatule?
AU Energiateenuse peamiseks eesmärgiks on tagada klientide rahulolu efektiivselt töötavate süsteemide kavandamise, ehitamise ja käitamise kaudu. Võib kõlada lihtsalt, aga tegelikkuses on selle realiseerimine üsna töömahukas ja nõuab erinevate osapoolte väga head koostööd. „Kahjuks näeme ikka ja jälle, et paljude valminud hoonete tehnosüsteemid ja nende juhtimise võimalikkus ei vasta tegelikult hilisemalt omanike soovidele ega regulatsioonidest tulenevatele nõuetele. „Reeglina ei pruugi see välja tulla enne garantiiperioodi lõppu,” räägib Uutar.