• 19.02.18, 10:29
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas kaitsta ärihoone tehno- ja joogiveesüsteeme vee kvaliteedist lähtuvalt?

Hoone tehnosüsteemide toimimise ja jätkusuutlikkuse seisukohast on väga oluline osa torustikes ringleva vee ja soojuskandja kvaliteedil, sest kare ning agressiivne vesi tekitab korrosiooni ja katlakivi, mis omakorda rikub kütte- ja jahutussüsteeme ning vähendab nende efektiivsust. Lisaks on oluline kvaliteetne joogivesi. Lähemalt räägib juba 15 aastat veepuhastusfiltrite müügi, paigalduse ja hooldusega tegeva Callefiks OÜ juhatuse liige Egon Piht.
Kuidas kaitsta ärihoone tehno- ja joogiveesüsteeme vee kvaliteedist lähtuvalt?
  • Foto: www.pixaby.com
Teenused:
Liivafiltrite, veepehmendite ja muude veetöötlusseadmete paigaldus ja hooldus
Veetöötlusjaamade ehitus
Hoonete küttesüsteemide ning soojusvahetite läbipesu
Glükoolisüsteemide glükoolivahetus ja läbipesu
Kõik algab sellest, milline on hoonesse saabuva lähtevee kvaliteet ja millise veega on kütte- või jahutussüsteem täidetud. Kui seda on tehtud filtreerimata ja pehmendamata veega otse asula veetrassist, milles võib esineda roostet ja setet ning millel on kõrge karedus, ongi loodud tingimused küttesüsteemi ebaefektiivseks tööks. Lisaks mõjutab süsteemi efektiivsust selle ehitamisel kasutatud materjalide valik. Kui torustik, armatuur ja muud süsteemi elemendid on ehitatud erinevatest materjalidest nagu must metall, pronks, vask, alumiinium, loob see koos täitevee kvaliteediga kokku tingimused korrosiooni tekkeks. Kõige selle tulemusena väheneb süsteemi efektiivsus, torustik on setet ja muda täis, torude läbimõõt on vähenenud, radiaatorid lähevad ebaühtlaselt soojaks, tsirkulatsioonipumpade töö on häiritud, sulg- ja reguleerventiilid võivad kinni jääda ning katlaid, soojusvaheteid ja boilereid tuleb tihedamini hooldada. Ja mis põhiline – suurenevad küttekulud.
Probleemid on suuremad vanematel hoonetel, sest uuemate äri- ja tootmishoonete ehitamisel kasutatakse energiasäästlikke ja tulevikule suunatud lahendusi ning planeeritakse vajalikud puhastusseadmed ja filtrid juba projekteerimise ning ehitamise käigus. Vanema kinnisvara puhul on aga asjalood sageli teistmoodi.
Veekvaliteedi määramiseks tuleb veeproove võtta nii hoonesse sisenevast lähteveest kui ka otse tehnosüsteemist. Edasi tuleks tegutseda vastavalt saadud vee üldrauasisalduse, üldkareduse, vee elektrijuhtivuse PH-taseme näidust lähtuvalt. Esmase kaitse tagab liivafilter, mis aitab kaitsta hoone joogivee- ja küttesüsteemi torustike asula veevõrgust lähtuva rooste ja sette eest. Soovitatav on kasutada veepehmendit, mis hoiab ära katlakivi tekke.
Küttesüsteem tuleb vajadusel esmalt kemikaalidega puhtaks pesta. Selle käigus eemaldatakse torustikust võimalikult suur kogus setet, muda ja ladestisi, kus oluline roll on ka kasutataval kemikaalil, mis lahustab ka torude seintele ladestunud mustuse. Tähtis on kasutada neutraalset pesukeemiat, et mitte rikkuda süsteemi elemente. Edasi täidetakse süsteem pehmendatud veega ja lisatakse korrosioonikaitse inhibiitorit, mis takistab hapnikust ja erinevatest materjalidest tingitud korrosiooni teket ega lase mudal ladestuda torustiku seintele.
Kõik see kehtib ka glükoolisüsteemide puhul, kus esmatähtis on õige glükooli kontsentratsioon, kuid samuti meetmed korrosioonitekke vältimiseks. Avatud jahutussüsteemide puhul on pealegi oluline mikrobioloogia ja vetikakasvu takistamine. 
Kuidas saada aru, et tehnosüsteemides on probleem?
Kui jahutus- ja küttesüsteem on setet täis, saab vedeliku ringlemine häiritud. Nii ei pruugi soojus enam ühtlaselt igasse hoone ossa või radiaatorisse jõuda. Küttekulud lähevad seejuures aga üles, sest süsteem peab sama tulemuse saavutamiseks rohkem töötama. Sageli juhtub ka, et jahutussüsteemides voolav glükool ei ole enam võimeline kasumlikult tööd tegema, sest süsteemis on glükooli asemel sees peaaegu täielikult vesi.
Ülal loetletud juhtudel tasub pöörduda kindlasti oma ala spetsialisti poole ning lasta teha vajalikud mõõtmised. Soomes näiteks on hoone tehnosüsteemide kontrollimine vee kvaliteedi kaudu elementaarne ning seda teevad süstemaatiliselt kõik hoonete hooldus- või haldusspetsialistid.
Kvaliteetne vesi on vajalik kõigis tehnosüsteemides, olgu tegemist ärikinnisvara, tootmisettevõtte või  soojustootmise ettevõtetega.
Callefiks OÜ
Callefiks OÜ on paljude tunnustatud veetöötlusseadmete kaubamärkide maaletooja, kes teeb koostööd Euroopa juhtivate veetöötlusseadmete müüjate ja tootjatega Eurotrol S.p.A, KL-Lämpö OY, BWT Separtec OY, Gebo,  Fluidra Danmark ja Lorivan NV. Ettevõte pakub oma klientidele veekvaliteediga seotud probleemide korral kõige modernsemaid ja kvaliteetsemaid lahendusi. 
Rannamõisa tee 4, Tallinn  
tel: +372 656 7247 e-post: [email protected]
www.callefiks.ee
Callefiks
5 fotot
  • Callefiks

Seotud lood

Erilehed
  • 29.03.18, 10:30
Ärihoone küttesüsteemi valikul lähtuda tõhususe kõrval multifunktsionaalsusest
Energiahindade tõusu valguses on hoonete planeerimisel aina olulisem valida küttesüsteem, mis tasub ära nii täna kui ka aastate pärast. Seega on ainuõige teha otsus sellise küttesüsteemi kasuks, mis ühendab erinevad kütteallikad sujuvalt ühtsesse võrku, on jälgitav igal ajahetkel ning annab statistikat kulude kohta. Täpsemalt räägib Vaillanti soojuspumpade ametlik esindaja Eestis, Maasoojus OÜ juhatuse liige Toomas Tiirmann.
Erilehed
  • 23.03.18, 09:00
3D-mudelprojekteerimine kolib nii ehitaja kui ka tellija taskusse
Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.
Erilehed
  • 15.12.17, 07:00
Efektiivseim lahendus lao- või tootmispinna laiendamiseks on PVC-hall
Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.
Erilehed
  • 19.02.18, 11:07
Tihe ajakava ja keerukad ehituslahendused ei takista kliendi soove täita
Tallinnas Rotermanni kvartali vanas katlamajas avas eelmisel aastal uksed meeste valmisriiete kauplus Suitsupply, mis sarnaselt rahvusvahelise kaubamärgi teiste 90 poega paistab silma eriliste interjöörilahendustega. Kaupluse ehitas Eesti ehitusfirma Maitim, mis valiti kaupluseketi juhtide poolt võitjaks pärast pikki ja intensiivseid läbirääkimisi.
  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 18:13
Kaasaegne parkimislahendus koos energiasäästlike elektriautode laadijatega
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele