• 21.03.18, 13:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Äripindade püsiühendustele on soodsam mõelda hoone projekteerimisfaasis

Iga uue büroo- ja kaubandushoone ning tootmisüksuse ehitamisel on suurel hulgal esmapilgul võib-olla mitte kõige olulisemana näivaid detaile, millele tuleks aga mõelda juba projekteerimisfaasis. Üks tänapäeval iga ettevõtte funktsioneerimiseks hädavajalikke valdkondi on andmeside püsiühendused. Lähemalt räägib Elisa Eesti projektimüügijuht Gaius Mets.
Äripindade püsiühendustele on soodsam mõelda hoone projekteerimisfaasis
Elisa tulevikukindla optilise võrguga on ühendatud uus ja moodne Lutheri ärimaja ning Äripäeva toimetus.
  • Elisa tulevikukindla optilise võrguga on ühendatud uus ja moodne Lutheri ärimaja ning Äripäeva toimetus. Foto: Andras Kralla
Igasuguse ärikinnisvara planeerimise ja arendamise puhul on väga oluline mõelda tulevase hoone juurdepääsu- ja sisevõrgule, mis võimaldaks tulevastele rentnikele ja kasutajatele tõrkumatu ühenduse maailmaga. Tehnoloogia areneb iga päevaga ja projekteerijad ei jõua erinevate suundade ja uute võimalustega kaasas käia ning selleks ongi mõistlik projekteerijal küsida erinevatelt sideteenuste pakkujatelt tehnilisi tingimisi kaablivõrguga liitumiseks.
Tehniliste võimaluste teadasaamiseks tasub ühendust võtta juba hoone idee tasandil, kui omanikul, arendajal või projekteerijal on alles sündimas plaan uue hoone ehitamiseks või senise maja renoveerimiseks. Kindlasti on mõistlikum ja soodsam otsustada juba enne kopa maasse löömist, kuhu ja kuidas tasub rajada siderajatised. Kui püsiühenduseks vajalikele kaablitele hakata mõtlema liiga hilja, võib rajamine minna oluliselt kallimaks ja vaevarikkamaks ning lisaks ei pruugi tulemus olla kõige modernsem ega rahuldada kõigi teenusekasutajate vajadusi.
Füüsiline taristu peab käima ajaga kaasas ning nüüdsete tehnoloogiliste võimaluste juures peab ka sideruumist kõige kaugemal asetsevale kliendile võimaldama parima kiiruse ja turvalise teenuse.
Tänane olevik ja tulevik on optiline kaabel
Kuigi paljudes hoonetes projekteeritakse ja ehitatakse veel arvutivõrkude, telefoniside ning videosignaali edastamiseks Cat 5 ja Cat 6 kaablil baseeruvaid võrke, võiksid nõrkvoolu projekteerimisfirmad pöörata tähelepanu optilisele kaablile. Põhjus lihtne: standardiseeritud Cat 5 või 6 kaablil on signaali edastamisel piirid ees ning lisaks peavad kaabliga olema ühendatud aktiivseadmed, mis omakorda tarbivad voolu.
Optiline sisevõrk töötab passiivselt, mis tähendab, et kuni lõppkliendiseadmeni ei vaja see lisavoolu. Kui Cat-kaablitega kipub juhtuma, et liiga pika kaabli puhul kaob kiirus vahepeal ära, siis optilise kaabli puhul sellist asja juhtuda ei saa. Valguskaabel on sisuliselt püsiühenduse sidemaailma olevik ja tulevik, millest paremat ja kiiremat lahendust hetkel ei ole loodud. Seega tasub omanikel ja arendajatel tõsiselt mõelda, millist kaablit on mõistlik oma majas kasutada.
Kuidas valida teenusepakkujat?
Võrguteenuse pakkujaid on Eesti turul mitmeid, mis võib tekitada küsimuse – keda eelistada? Kui ärikinnisvara omanikul on planeeritud maja mitmete erinevate rentnike jaoks, oleks mõistlik lasta otsustada kliendil ehk rentnikul talle sobiv teenusepakkuja, sest majaomanik ei tea ju nende vajadusi. Ent eesmärk on ju selge: et rentnik oleks rahul ja tal oleks valikuvõimalust kiiruse ja teenuste puhul.
Seega võiksid tulevased rentnikud olla julgemad uurima tulevase hoone sideteenuste kohta, näiteks kas majja ehitatakse ootamatute olukordade tarbeks mitu sidekanalisatsiooni, kas andmeside ühendused on ärikriitilised ning millised on hoone sees mobiililevi parameetrid.
Mobiili siselevist rääkides on väga oluline arvestada hoone materjalide valikul ja projekteerimisel, kuidas siselevi seal kõige paremini levida saaks. Tänapäeval kasutatakse ehituses väga palju betooni ja klaasi, mis ei ole mobiililevile sugugi soosiv. Levi läbilaskvad materjalid on küll samuti olemas, kuid oma kalliduse tõttu pole need Eestis väga sageli kasutatavad. Selle tõttu on oluline konsulteerida võrguteenuse pakkujaga parima lahenduse nimel majaehitusprotsessi võimalikult varajases staadiumis.
Lisaks saab võrguettevõte aidata ka ärimajade renoveerimisel – aidates määrata sidekaablite asukohti, vähendades niimoodi kaablite võimalikke lõhkumisi ning rentnikel sideühenduste katkemist. Renoveerimistööde käigus katkenud või lõhutud kaabel võib maja rentnikele põhjustada tõsist peavalu häirides ka naaberettevõtete tööd. Lisaks on valguskaabli parandamine väga ajakulukas.
Kokkuvõttes võib öelda, et projekti koostades tuleks arvestada võimalikult tulevikukindlate sisevõrgu lahendustega, mille puhul Elisa spetsialistid saavad hea meelega nõu anda. Projekteerides tuleks arvestada sisevõrgus mitme teenusepakkuja võimekusega, et maja tulevasel rentnikul oleks võimalus leida oma vajadustele sobivaim lahendus. Püsiühenduste loomisel ei tasu kokku hoida!
Lähem info siit!
Elisa Eesti eesmärk on pakkuda turul parimat ja kvaliteetseimat teenust ning seeläbi saada turul esimeseks telekommunikatsiooni- ja meelelahutusteenuste pakkujaks. Kvaliteedi tõstmise kavale annab kinnitust Elisa rekordiline panustamine leviarendustesse. Aastal 2017 lisati võrku ligi 600 uut ja moderniseeritud mobiilse interneti tugijaama. Võrkude arendamisel on Elisa eesmärk luua kliendile väga hea kogemus 4G võrgus ning liikuda 5G võrgu avamise suunas.

Seotud lood

Erilehed
  • 29.03.18, 10:30
Ärihoone küttesüsteemi valikul lähtuda tõhususe kõrval multifunktsionaalsusest
Energiahindade tõusu valguses on hoonete planeerimisel aina olulisem valida küttesüsteem, mis tasub ära nii täna kui ka aastate pärast. Seega on ainuõige teha otsus sellise küttesüsteemi kasuks, mis ühendab erinevad kütteallikad sujuvalt ühtsesse võrku, on jälgitav igal ajahetkel ning annab statistikat kulude kohta. Täpsemalt räägib Vaillanti soojuspumpade ametlik esindaja Eestis, Maasoojus OÜ juhatuse liige Toomas Tiirmann.
Erilehed
  • 23.03.18, 09:00
3D-mudelprojekteerimine kolib nii ehitaja kui ka tellija taskusse
Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.
Erilehed
  • 15.12.17, 07:00
Efektiivseim lahendus lao- või tootmispinna laiendamiseks on PVC-hall
Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.
Erilehed
  • 19.02.18, 10:29
Kuidas kaitsta ärihoone tehno- ja joogiveesüsteeme vee kvaliteedist lähtuvalt?
Hoone tehnosüsteemide toimimise ja jätkusuutlikkuse seisukohast on väga oluline osa torustikes ringleva vee ja soojuskandja kvaliteedil, sest kare ning agressiivne vesi tekitab korrosiooni ja katlakivi, mis omakorda rikub kütte- ja jahutussüsteeme ning vähendab nende efektiivsust. Lisaks on oluline kvaliteetne joogivesi. Lähemalt räägib juba 15 aastat veepuhastusfiltrite müügi, paigalduse ja hooldusega tegeva Callefiks OÜ juhatuse liige Egon Piht.
  • ST
Sisuturundus
  • 15.11.24, 09:47
Metek – Eesti fassaadiehitusettevõte, kes on usalduse võitnud välisturgudel
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele