• 13.03.18, 08:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Miks eelistada ehitusel katuseferme ja kuidas valida õige tootja?

Sarnaselt tugevate traditsioonidega Põhjamaadega on majade ehitamine kasvanud viimasel aastakümnel hüppeliselt ka Eestis, koos sellega on aina populaarsemaks muutunud katusefermide kasutamine ehituses. Miks eelistada katuseferme ja kuidas valida paljude tootjate seast parim, selgitab Trustek OÜ juht Rivo Toomsalu.
Miks eelistada ehitusel katuseferme ja kuidas valida õige tootja?
  • Foto: Trustek
  • Foto: Trustek
Mis on ehituse juures tähtis? Eks ikka täpsus, kiirus ja kvaliteet – seda kõike just fermid pakuvadki. Fermid projekteeritakse jõudude süsteemina ning fermide puhul on puidu ristlõiked väiksemad kui klassikalistel sarikatel, seega on tegemist oluliselt stabiilsema ja tugevama lahendusega. Samas on ehitus ka soodsam ja kiirem, sest puitu kulub fermide tootmiseks vähem kui sarikate puhul ning neid saab omavahel nutikalt ühendada nii, et kandvaid seinu pole sageli vajagi.
Ehitusplatsidel on tihtipeale probleem ladustamispinnaga, ent fermide puhul pole selleks pinda vaja, kuna fermid saab tõsta otse autolt seintele. Seejuures ei vaja fermide paigaldamine rasketehnikat: tihti on transpordisõidukil ka kraana ja sellega saab tõsta fermid kas ükshaaval või kogu pakiga korraga seintele.
Ehitajale on oluline, et fermidega ehitamise puhul on meeskonna tööaeg objektil suhteliselt lühike: keskmise suurusega katusefermid saab paika vaid ühe päevaga, klassikalise viilkatuse paigaldamiseks piisab aga 2–3 mehest. Kiire paigaldus ja vähene tööjõukulu mõjuvad kindlasti positiivselt ehituseelarvele.
Iga ferm valmib katuse järgi
Katusefermid pole laokaup ega ehituspoest ostetav toode, vaid toodetakse iga katuse jaoks eraldi, arvestades just selle hoone erisusi ja asukohta. Katusefermide projekteerimiseks kasutatav programm arvestab kõikide vajalike koormustega: lumi, tuul, katusekate, soojustus, laekonstruktsioon jms. Lisaks on arvutuste käigus arvesse võetud kõik võimalikud koormuste kombinatsioonid ning tellija soovi korral arvestatakse ka vajalike lisakoormustega.
Fermid on end tõestanud, sest aina enam insenere ja arhitekte arvestavad hoonete projekteerimisel fermidega. Päringuid tuleb nii kodu planeerivatelt eraisikutelt kui ka üldehitajatelt, arendajatelt ja elementmajade tootjailt. Viimaste kaudu jõuavad Eestis toodetud fermid ka välismaale.
Ferme saab kasutada palju laiemalt kui ainult katuste puhul. Näiteks vahelagede, kasvuhoonete, kaar- ja viilhallide ehitamisel. Fermide maksimaalne mõõt Trusteki tehases on ligi 30 meetrit, mis rahuldab ka nõudlikuma kliendi vajadused.
Tootja tausta uuri hoolikalt
Parim tootja on see, kes on spetsialiseerunud ühele tootele või pakub üht konkreetset teenust, sest nii suudab ettevõte hoida end oma ala parimate ja innovaatilisimate seas. Kuna Eestis on piisavalt palju puidutootjaid ja ehitusfirmadest partnereid, on ka Trustek otsustanud tegeleda vaid katusefermide valmistamisega, pakkudes klientidele kiiret ja paindlikku projekteerimisvõimalust, hinnapakkumise saamist ja toodete valmistamist. Seejuures on tähtis täisteenuse pakkumise võimalus koos heade koostööpartneritega, sest tellides kõik vajalikud materjalid ühest kohast, hoiab klient kokku aega ja energiat.
Kvaliteedile rõhuv tootja kindlustab valmistatavad fermid, kuna siis ei pea kliendid võimalike tootmis- või transpordivigade pärast muretsema, sest kindlustusselts katab kõik kulud pikema vaidluseta. Trustek annab fermide garantiiks kolm aastat, tänu millele võivad kliendid tunda kindlust ja meelerahu.
Alati küsi tootjalt rahvusvaheliste kvaliteedisertifikaatide või märgiste olemasolu, mis annab turvalisuse ja kindla teadmise, et tegemist on korraliku ettevõttega, mille kvaliteet on kõrgel ja töö suurepärane. Tootmises kasutatav puitmaterjal peab olema märgistatud CE-märgisega ja vastama kindlale tugevusklassile. Samuti on tervitatav tootja kuulumine erinevatesse erialaliitudesse, tänu millele ollakse kursis värskeima infoga ning seeläbi pakutakse paremaid tooteid-teenuseid.
Usaldusväärne tehas ei osta projekteerimistöid sisse vabakutselistelt, vaid on palganud omale projekteerijad, kes on alati olemas ja abiks nii klientidele kui ka tootmisele. Hea näitaja on ka see, kui fermitootja ei küsi hinnapakkumise saamiseks projekti koostamise eest tasu.
Trustek OÜ fermitehas
Trustek on 2014. aastal loodud fermitootja, mis on tänaseks jõudnud veidi üle miljoni euro suuruse käibeni ja kasutas eelmisel aastal fermide tootmiseks 151 000 jooksvat meetrit puitu. Algul rendipinnal alustanud ning juba pooleteise aasta pärast suurematesse ruumidesse kolinud ettevõte planeerib sel aastal avada täiesti uue tehase, mis suurendaks fermide tootmise võimalusi ja tõhustaks tootmisprotsesse.
Trustek on kaubandus-tööstuskoja liige ning on BM Trada väljastatud CE-sertifikaadiga 2358-CPR-083. Viimane tähendab, et tootmises on kõik liigutused ja operatsioonid dokumenteeritud, alates puidu vastuvõtmisest ja lõpetades klientidelt tagasiside küsimisega. Fermide tootmisel kasutatakse Miteki kuumtsingitud ja samuti CE-sertifikaadiga ogaplaate. Kõik valminud fermid on omakorda kindlustatud 100 000 euro suuruse summa peale.
Ettevõttes töötab 12 inimest, kellest kolm on projekteerijad. Pakkumaks klientidele paindlikku ja sõbralikku teenust, võimaldab fermitehas alla 10 meetri pikkustele fermidele transporti. Ettevõtte jaoks pole väheoluline ka roheline mõtlemine, nii istutatakse iga tellimuse eest metsa viis puud.
Trustek
9 fotot
  • Trustek

Seotud lood

Erilehed
  • 29.03.18, 10:30
Ärihoone küttesüsteemi valikul lähtuda tõhususe kõrval multifunktsionaalsusest
Energiahindade tõusu valguses on hoonete planeerimisel aina olulisem valida küttesüsteem, mis tasub ära nii täna kui ka aastate pärast. Seega on ainuõige teha otsus sellise küttesüsteemi kasuks, mis ühendab erinevad kütteallikad sujuvalt ühtsesse võrku, on jälgitav igal ajahetkel ning annab statistikat kulude kohta. Täpsemalt räägib Vaillanti soojuspumpade ametlik esindaja Eestis, Maasoojus OÜ juhatuse liige Toomas Tiirmann.
Erilehed
  • 23.03.18, 09:00
3D-mudelprojekteerimine kolib nii ehitaja kui ka tellija taskusse
Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.
Erilehed
  • 15.12.17, 07:00
Efektiivseim lahendus lao- või tootmispinna laiendamiseks on PVC-hall
Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.
Erilehed
  • 19.02.18, 10:29
Kuidas kaitsta ärihoone tehno- ja joogiveesüsteeme vee kvaliteedist lähtuvalt?
Hoone tehnosüsteemide toimimise ja jätkusuutlikkuse seisukohast on väga oluline osa torustikes ringleva vee ja soojuskandja kvaliteedil, sest kare ning agressiivne vesi tekitab korrosiooni ja katlakivi, mis omakorda rikub kütte- ja jahutussüsteeme ning vähendab nende efektiivsust. Lisaks on oluline kvaliteetne joogivesi. Lähemalt räägib juba 15 aastat veepuhastusfiltrite müügi, paigalduse ja hooldusega tegeva Callefiks OÜ juhatuse liige Egon Piht.
  • ST
Sisuturundus
  • 15.11.24, 18:01
Maailma suurim kaablitootja Prysmian keskendub aina enam täislahendustele
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele