Käibelaen ja krediidiliin
* Laenusumma alates 10 000 eurost* Hea maksevõime, korraliku kapitaliseerituse ja korrektse maksekäitumisega ettevõttele tähtaeg kuni 60 kuud* Pangapoolne finantseering kuni 70% tagatise väärtusest* Põhitagatisena aktsepteerime hüpoteeki kinnisasjale* Lisatagatisena aktsepteerime kommertspanti ettevõtte varadele ja/või ettevõtte käendust
Krediidiliin sobib lühiajalise kapitalivajaduse katmiseks, kuid ka investeeringute finantseerimiseks ettevõttele, kes eelistab kasutada limiiti osade kaupa. Intressi arvestame ainult summalt, mis on ettevõttele välja makstud.
Käibelaen sobib põhitegevuse finantseerimiseks ettevõttele, kes soovib kogu laenusumma kohe kasutusele võtta. Käibelaenu pakume: annuiteetgraafikuga – põhiosast ja intressist koosnevad kuumaksed tasutakse võrdsetes osades; bulletgraafikuga – intressi tasutakse igakuiselt ja põhiosa tagastatakse perioodi lõpus viimase kuumaksega.
Tutvu tingimustega www.bigbank.ee, vajadusel pea nõu meie spetsialistiga.
Soovime olla kliendiga kaasas juba kõige varasemas faasis
„Võimalikult varakult projektides kaasatud olemine vähendab nii laenu andja kui ka võtja riske ning muudab kogu protsessi efektiivsemaks. Tajume turgu üsna hästi ning soovime arendajat projekti algfaasis aidata ning juhendada. Seda nii dokumentatsiooni puhul kui ka võimaluste piires nõu andes, kuidas jõuda järgmisse etappi. Aitame tehingu finantspoolt struktureerida, et see siiski valmis saaks.“ Roosalu sõnul jääb arendusprojekt sageli toppama näiteks müügitegevuse puudulikkuse taha, sest keskendutakse liigselt objekti valmimisele. „Ekspertide kaasamine algusest peale on tark tegu, sest vahel juhtub ka selliseid projekte, mida lõppfaasis tuleb oluliselt kohandada. Projekti saab kaasata erinevaid osapooli. Näiteks saab nii äri- kui ka elukondliku kinnisvara puhul kaasata pikaajalise kogemusega kinnisvarabüroo, kes hindab ära, kas arendatavad korterid on planeeringu poolest sobivad näiteks peredele või hoopis üliõpilastele välja üürimiseks.“
Kes ja kus saavad ärilaenu?
„Pangandus tervikuna sõltub sellest, kus kohas ja millistes valdkondades on suurim aktiivsus. Kuna turg on aktiivseim Eesti suuremates linnades nagu Tallinn, Tartu ja Pärnu, on ka meie põhiline äri seotud nende keskustega. Kõige elavam kinnisvara projektide rahastamine toimub just väike- ja keskmise suurusega arendustega.
„Kinnisvaraarenduse puhul on meil kindlad nõudmised, millest laenuotsuse tegemisel lähtume. Arendajate puhul analüüsime reeglina asukohta, vaatame ehituskulude maksumust ja kuidas planeeritakse objekt müüa: milliste hindadega müüakse ja kas on eelnevaid kokkuleppeid sõlmitud ostjate või üürnikega. Vaatame ka raha kasutust – millal tehakse kulud ja millal kasutatakse panga raha, seega jälgime rahavoogude plaani. Oluline on teada saada, millise väärtusega on arendatav objekt enne pangapoolset finantseeringut, ning milline on selle hilisem väärtus, kui objekt on valminud, selle aluseks on loomulikult hindamisakt.“
Roosalu sõnul antakse ärilaenu ka tootmisettevõtetele ja teistele traditsioonilistele valdkondadele nagu laondus, kus on viimasel ajal populaarsust kogunud stock office’i tüüpi hooned. Nende puhul on määrava tähtsusega, kas on eelkokkuleppeid potentsiaalsete üürnikega. „Majanduses käivad protsessid tsüklitena ning vastavalt sellele muutub ka laenunõudlus erinevate ettevõtete puhul. See määrab suuresti ära iseloomu laenutaotlustel, mis panka laekuvad. Majanduse kasvufaasis näiteks suurendavad kaubandusettevõtted oma laovarusid, et müüki kasvatada. Selleks küsitakse käibevahendite laenu või arvelduskrediiti. Ehitusettevõtted vajavad laenu selleks, et kliendile maja valmis ehitada, samal ajal töötajatele palka makstes ja materjale välja ostes. Tootmis- ja laokinnisvara puhul on suurimaks erisuseks nende projektide pikaajalisus, see on eriti huvitav, sest nii saab kliendiga koos kasvada ja areneda.“