Tööohutus ja töötajate turvalisus on iga ettevõtja südameasi. Valdkonnale omaste nõudmiste täitmise kõrval peab järgima seaduses määratud ohutusnõudeid, sealhulgas tuleohutuspaigaldiste puhul. Millistesse hädavalgustitesse tasub investeerida ning kuidas on laienenud nende kasutamise võimalused, räägivad rahvusvahelise energia juhtseadmete tootja Eaton esindaja Ülo Sihiveer ja Esvika valgustite projektijuht Raul Peedu.
Standardi kohaselt ei pea sildivalgusti kogu aeg töötama, samal ajal on valgustatud suunavad sildid mugav lahendus kaubamajades ja teistes üldkasutatavatest hoonetes, aidates inimestel orienteeruda.
Raudteejaamad, sadamad ja lennujaamad on täis erinevaid suunasilte ja reklaame, uus tehnoloogia võimaldab ohuolukorras panna hädavalgustid vilkuma, et neid oleks lihtsam leida.
Evakuatsiooniteevalgustust ei hoita pidevalt töös, sest siis kulutab see kasu toomata valgusti eluiga ja energiat. Toitekatkestuse korral märkate evakuatsioonitee valgust ja see juhatab teid ohutult hoonest välja.
Hoonete tuleohutuspaigaldised on mõeldud inimestele, et nad ohu korral teaksid, kuidas käituda ja kus on hädavalgustitega valgustatud ohutu marsruut ehk evakuatsioonitee lahkumiseks. Nõuded valgustehnilistele tingimustele on sätestatud Euroopa ja Eesti standarditega.
Enamasti paneb üldkasutatavate hoonete evakuatsiooniteed paika arhitekt, märkides harilikult projekti, mitu vatti peaksid hädavalgustid tarbima. Tegelikkuses ei ole oluline mitte vattide arv, vaid et valgustus oma funktsiooni täidaks ehk et selle tuvastus- ehk vaatekaugus oleks 20 meetrit, see oleks vastavalt vajadusele kas pritsmekindel (IP) või vandaalikindel (IK, oluline näiteks spordirajatiste puhul), energiasäästlik ja suudaks valgustada ettenähtud toimeaja, näiteks kontorites ühe ning haiglates ja kõrghoonetes kolm tundi.
Valgus on ainus, mida tulekahju korral suitsu sees näha on, seetõttu on oluline, et lisaks projektis paika pandud evakuatsioonitee valgustamisele oleks vastavalt valgustatud ka näiteks invaliftid ja -tualetid ning ratastoolidele mõeldud kaldteed. Samuti on olulised kõrgusemuutust ja treppe tähistavad valgussildid. Arvestada tuleb, et kui majast peaks kaduma elekter või ruumid on kaetud suitsuvinega, peavad sealt väljapääsu leidma kõik inimesed, ka seal esmakordselt viibijad. Tänapäeval ei maksa hädavalgustid kuigi palju ning on nii innovaatilised, et vaid mõne tootega saab lahendada levinumad nõuded.
Standardid nõuavad hädavalgusti valguseks vaid ühe luksi – see on piisav valgus, et leida kottpimedas autoukselt üles lukuauk. Võrdluseks, et tavaline kontorivalgus on umbes 500 luksi. Kõik meditsiini- ja päästetöödega seotu (südame defibrillaator, ravimikapp, kirves, labidas, tulekustuti ja tulekustutusvoolikud) peavad olema valgustatud viieluksise valgusega ja asuma valgusest mitte kaugemal kui kaks meetrit. Tänu LED-valgusallikate võidukäigule on suur samm edasi astutud ka hädavalgustite turul – kuna LED-valgusti tarbib vähem energiat, võimaldab see kasutada pikema elueaga väiksemaid akusid, mis teevad toote hinna soodsamaks.
- SafeLite Foto: Esvika Elekter
Moodne hädavalgusti on enamat kui elupäästja
Vaatleme lähemalt kolme uudset hädavalgustit Eesti suurima valikuga elektrimaterjalide müüja Esvika Elekter ASi esindatavate toodete hulgast.
SafeLite on soodsaim investeering hädavalgustisse, mida saab akutoitelt võrgutoitele lülitades kasutada nii suunava sildivalgustina kui ka hädavalgustina, mis valgustab evakuatsiooniteed. See toode katab kõik vajalikud funktsioonid, mida ühelt lambilt soovida: evakuatsioonitee-, paanikavältimisala- ja suunava ohutusmärkvalgustina. Kui valgusti on lülitatud võrgutoitele, säästab see samal ajal LED-valgusallikat, kuid elektrikatkestuse korral hakkab kohe tööle aku toitelt ning toimib planeeritult hädavalgustina.
Valgustit saab kasutada nii ühepoolselt seinal kui ka kahepoolselt nähtavana lakke kinnitatult ja saab paigaldada ka süvistatult ning kasutada koos kaitsevõrega näiteks koolide spordisaalides või tööstuses. Tegemist on pika elueaga tootega, mis valgustab hädaolukorras määratud aja ehk vastavalt kas ühe või kolm tundi.
- Halo-Pack 2 Foto: Esvika Elekter
Halo-Pack 2 on märkamatu süvistatav valgusti evakuatsiooniteele või paanikavältimisalale ja tänu oma sümmeetrilisele valgusjaotusele, piisavale valgusviljakusele ning 3W LED-valgusallikale sobivad need isegi pikkade kitsaste koridoride valgustamiseks. Ühepunktiline madala energiatarbega Halo-Pack 2 on varustatud keskkonnasõbraliku NiMH akuga, tänu sellele annab olulise säästu kogu valgusti kasutusaja jooksul, milleks on 50 000 tundi. Üks valguspunkt suudab valgustada 10 x 10 meetrit, kuid siinkohal tuleb kindlasti arvestada paigalduskõrgust. Valgustite paigaldamine ja lisamine juba viimistletud lakke on kiire ja lihtne.
- UltraLED 45 Foto: Esvika Elekter
Sildivalgusti UltraLED 45 on mugav toode, mis testib end ise. Standard nõuab, et kõiki ohutus- ja hädavalgustusseadmeid tuleb iga kuu testida, kuid UltraLED 45-ga teil seda muret pole – isetestiv AT keskakuga süsteem annab probleemidest ise märku. Lihtsa ja elegantse vormiga sildivalgusti vaatekaugus on 21 meetrit ning aku eluiga 10+ aastat. UltraLED 45 vandaalikindlus on IK08 ja kaitseaste IP43. Saadaval on ka ilmastikukindel IP66 mudel.
Suunaviidad on valgustis pööratavad ning võimaldavad kasutada seda nii horisontaal- kui ka vertikaalsuunas. Kinnitades valgusti lakke, on selle viidad nähtavad mõlemalt poolt. Valgustile on võimalik osta ka lisatarvik, mille abil on valgustit lihtne seina või lakke süvistada. UltraLED 45 eelis teiste sama klassi toodete eest on selle läbimõeldud konstruktsioon – silte mitte ei kleebita valgustile, vaid need käivad sinna sisse, andes võimaluse neid vajadusel kiirelt vahetada. Valgusti läbipaistev kärjekujuline tagasein tagab lihtsa ja mugava kinnituse ning sellega on lihtne asendada vana valgustit ka siis, kui nende kinnitusavad ei kattu.
Seotud lood
Energiahindade tõusu valguses on hoonete planeerimisel aina olulisem valida küttesüsteem, mis tasub ära nii täna kui ka aastate pärast. Seega on ainuõige teha otsus sellise küttesüsteemi kasuks, mis ühendab erinevad kütteallikad sujuvalt ühtsesse võrku, on jälgitav igal ajahetkel ning annab statistikat kulude kohta. Täpsemalt räägib Vaillanti soojuspumpade ametlik esindaja Eestis, Maasoojus OÜ juhatuse liige Toomas Tiirmann.
Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.
Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.
Hoone tehnosüsteemide toimimise ja jätkusuutlikkuse seisukohast on väga oluline osa torustikes ringleva vee ja soojuskandja kvaliteedil, sest kare ning agressiivne vesi tekitab korrosiooni ja katlakivi, mis omakorda rikub kütte- ja jahutussüsteeme ning vähendab nende efektiivsust. Lisaks on oluline kvaliteetne joogivesi. Lähemalt räägib juba 15 aastat veepuhastusfiltrite müügi, paigalduse ja hooldusega tegeva Callefiks OÜ juhatuse liige Egon Piht.
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.