• 21.03.16, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mis on PUR-soojustus ja miks seda eelistada?

Tänapäeva tõhusaim vahend maja soojustamiseks on polüuretaansoojustus (PUR), millega täidetakse seintes olevad õhuvahed ning muudetakse maja õhukindlaks. PUR-isolatsioonvahud soojustavad hoone külmasildadeta ning alandavad kulutused nii küttele kui ka jahutamisele minimaalseks, olles seega ideaalne lahendus näiteks passiivmaja ehitajatele. Lähemalt räägib rahvusvaheliselt sertifitseeritud passiivmajade konsultant Raul Õuemets Eesti Varaehitus OÜst.
Mis on PUR-soojustus ja miks seda eelistada?
Polüuretaansoojustust saab kasutada igal pool nii seinte kui ka katuste soojustamiseks, nii maa peal kui ka maa all ning nii suvel kui ka talvel. PUR-vaht pihustatakse soojustatavale pinnale või süstitakse seintesse läbi pisikeste puuritud augukeste. Soojustuskiht vajub vedeliku kujul augu põhja, täites paisudes järk-järgult ära tühimikud ja õhuvahed. Tihti jäetakse tühimikud ja ehituse eripärast tingitud õhuvahed täitmata ja laotakse seintele soojustust, kuid keegi ei selgita, et sellise soojustuse kasutegur võib olla ainult 40% ehk kogu protsess osutuks suhteliselt mõttetuks.
Polüuretaansoojustus hoiab majaseina suhteliselt õhukese, kuid väga õhukindla ja soojapidavana, samal ajal kui traditsiooniliste soojustusmaterjalide ladumine seinad oluliselt paksemaks ajab ning aknad fassaadi n-ö ära uputab. Meetod ei riku sise- ega välispindu ning on süstitav telliskiviseintesse, paneelidesse ja müüritistesse, mis ei ole tuulekindlad, või isegi kipsplaatide taha ka kaldlagedes ja seintes. Materjal on niiskus-, vee- ja tuulekindel ning sobib ka torude soojustamiseks maa sees.
PUR-soojustuse eelised:
Paigalduskiirus
Materjali ülekulu puudumine
Oluliselt parem soojapidamine
Hilisemate probleemide puudus
Materjale ei ladustata objektil
Võimalus kasutada õhemat seina-, lae- ja põrandakonstruktsiooni
Kaob vajadus kasutada tuuletõket
PUR-isolatsioonvahud jagunevad kahte põhilisse gruppi: suletud rakkudega ja avatud rakkudega vahud. Mõlemate isolatsioonvahtude eeliseks võrreldes üldtuntud isolatsioonmaterjalidega on nende võime reaktsiooni tulemusel paisudes täita ka praod ja ebatihedused. Vaht nakkub väga hästi erinevate pindadega.
Suletud rakkudega vahu eeliseks avatud rakkudega vahu ees on tema veekindlus. Materjal ei ima vett, samas laseb veeaurul difusiooni teel liikuda. Mõlemad materjalid sisaldavad hallitust ja seente kasvu tõrjuvaid lisandeid. Kuna suletud pooridega vaht ei lase läbi tuult, ei vaja see lisaks tuule- ja aurutõkke paigaldamist, mis omakorda aitab hoida kokku ehituskuludelt. Avatud pooridega vaht ei vaja tuuletõket näiteks pööningu vahelaes, samuti on selle tuulekindlus oluliselt suurem mineraalvillast.
PUR-vaht on suurepärane valik kõikvõimalike mahutite, angaaride, metallangaaride, vundamentide, katuslagede, taluhoonete katuslagede soojustamiseks – ehk sobib kõikjale, kus on vaja soojustamist. Samuti sobib osa PUR-vahte kasutamiseks pinnases ning pideval kokkupuutel niiskusega.
PUR-isolatsioonvahud on inimesele ja keskkonnale täiesti ohutud. Nende valmistamisel ei ole kasutatud formaldehüüde, CFC-sid ja HCFC-sid ning samuti ei söö PUR-vahtu närilised.
Ettenägelik eelistab energiatõhusat maja
Kindlasti peaks majaehitaja juba projekti käigus mõtlema lisaks ehitusmaterjalihindadele ka küttekuludele, mida hiljem maksta tuleb. Täna ei ole enam mõtet ehitada tavamaja, sest seda on kallis ülal pidada – elektri ja küttepuude hind tõuseb pidevalt ning see trend ei muutu. Seega oleks mõttekas mõelda passiivmaja ehitamisele.
Passiivmaja kontseptsioon on arendatud teaduslikust huvist, kui kaugele saab maja energiakulude vähendamisega minna. Erinevalt muudest lahendustest nagu null-kütteenergia- ja null-energiamajad on passiivmaja osutunud elujõuliseks põhjusel, et küttevajadust ei viida mitte just võimaliku miinimumini, vaid teatud mõistliku piirini, milleks passiivmaja puhul on võimalus aktiivsest küttesüsteemist loobuda. Kütmiseks piisab ka lihtsast lisakütteallikast, päikesest ja majast väljuvast toasoojast, mida toodavad maja elanikud ja koduelektroonika.
Sageli kuuleme uuemate majade puhul öeldavat „elu kui kilekotis“. Tegelikkuses polegi aga hingata vaja mitte majal, vaid inimesel ning kuna kaudses tähenduses hingab maja läbi ventilatsioonisüsteemi (mitte läbi seinte), on nii passiiv- kui ka madalenergiamajas alati tänu toimivale väga ökonoomsele ventilatsioonile värske õhk.
Passiivmaja puhul ei tohi hoone kütmisele ja jahutamisele kuluda rohkem kui 15 kWh/m² kohta aastas. Seega kulutavad passiivmajades elavad pered täna reaalselt küttele 10 korda vähem kui teiste uute majade omanikud. Samas ei ole passiivmaja ehitus väga palju kallim ning mida suurem maja, seda väiksem tuleb loomulikult ruutmeetri hind. Näiteks 108 m2 suurune suletud netopinnaga puitsõrestik-passiivmaja koos ventilatsiooni ja küttesüsteemiga maksab 109 000 eurot ning selle aastane küttekulu on tänaste hindade juures elektrikütte korral umbes 180 eurot.
Täna ei ole enam mõtet ehitada tavamaja, sest seda on kallis ülal pidada – elektri ja küttepuude hind tõuseb pidevalt ning see trend ei muutu.
Eesti Varaehitus OÜ
OÜ Eesti Varaehitus on Eesti kapitalil põhinev firma, mille peamine missioon on madalenergia- ja passiivmajade ehitamine ning olemasolevate hoonete energiasäästlikumaks renoveerimine. Parima energiasäästu saavutamiseks on ettevõte alates 2008. aastast tegelenud polüuretaan (PUR) isolatsioonivahtudega. 2011. aastal omandasid ettevõtte spetsialistid PassiveHouse OÜ koolituse „Certified Passive House Designer“, mille sertifikaat tõestab kõrge energiatõhususega hoonete projekteerimise ning ehitamise kompetentsust.
www.varaehitus.ee
Eesti Varaehitus
Eesti Varaehitus
41 fotot
  • Eesti Varaehitus

Seotud lood

Erilehed
  • 26.05.16, 11:15
Kuidas teha maja targaks?
Targa maja lahendus ei pea olema kulukas ja keeruline. A-Kaabel on toonud turule koduautomaatikasüsteemi, millega saab iga kodu kiirelt nutikaks. Et süsteem mõjuks osana sisekujunduslikust tervikust, tuleks sellele mõelda juba varakult, räägib ettevõtte tegevjuht Ants Rehe.
Erilehed
  • 28.04.16, 17:00
Kuidas pikendada katuse eluiga?
Teraskatuse ehitamisel ei ole mõistlik minna soodsama vastupanu teed, sest kvaliteetsete lahendustega saab katuse eluiga oluliselt pikendada. Mis suunas on areng toimunud, räägib Ruukki Products ASi katusetoodete müügijuht Kristjan Õsso.
Erilehed
  • 18.02.16, 09:47
Millised on elementmajade võimalused?
Tänapäevased moodulmajad on väga suurte võimalustega nii arhitektuuri osas kui ka tulevaste elanike soovide ja vajadustega arvestamisel. Energiatõhuste, keskkonnasõbralike ja kiirelt valmivate elementmajade populaarsus tõuseb Eestis iga aastaga, kinnitab Omatalo Eesti asutaja ja juht Raju Söödor.
Erilehed
  • 05.07.16, 11:45
Kuidas Aertecnica kesktolmuimejaga kodu koristades hoida pere tervist?
Eluruumide koristamine moodsate lahenduste abil vähendab oluliselt ajakulu ja aitab kaasa ka paremale tervisele, puhastades ühtlasi efektiivselt õhku. Mida kujutab endast kesktolmuimeja süsteem ning kuidas see on kasulik, selgitab Beam Baltic OÜ tootejuht Taavi Tuur.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.12.24, 14:02
Ajaloolise maja seestpoolt soojustamiseks on lahendused olemas
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.

Enimloetud

1
Uudised
  • 31.12.24, 11:17
Tehinguradar 2024 | 6 märgilist suurtehingut ehitus- ja kinnisvarasektoris
Üks märgiline tehing oli Trev-2 väljaostmine Vinci kontsernilt Eesti juhtkonna poolt
2
Uudised
  • 30.12.24, 12:28
Nordecon võitis Tallinna Kunstihoone ehituslepingu
Vaata lähemalt, mida teha plaanitakse
3
Uudised
  • 30.12.24, 10:20
Teadlane: algaval aastal tuleb Rail Balticu suurprojekt üle vaadata
4
Uudised
  • 27.12.24, 11:58
Urmas Hiie: ettevõtjatel pole ühtegi vabandust, miks uuel aastal paremini ei peaks minema
„Nende ridade kirjutamise ajal istun ma ühe Dubai pilvelõhkuja 48. korrusel …“
5
Uudised
  • 12.08.09, 18:07
Mööblitootja kantis saneerimise ajal vara
6
  • ST
Sisuturundus
  • 18.10.24, 19:21
bauroc UNIVERSAL 200/300 plokist seinad kerkivad kiirelt ja soodsalt

Hetkel kuum

Aastalõpu kingitus: Eesti saab riigiarhitekti
Uudised
  • 27.12.24, 12:49
Aastalõpu kingitus: Eesti saab riigiarhitekti
Rail Balticu Ülemiste ühisterminali ehitus.
Uudised
  • 30.12.24, 10:20
Teadlane: algaval aastal tuleb Rail Balticu suurprojekt üle vaadata
“Minu soovitus ettevõtjatele uueks aastaks: pole vaja kuulata teiste hädaldamist, vaid keskenduda oma meeskonnaga uue väärtuse loomisele,” kirjutab ETS Nord juhatuse esimees Urmas Hiie.
Uudised
  • 27.12.24, 11:58
Urmas Hiie: ettevõtjatel pole ühtegi vabandust, miks uuel aastal paremini ei peaks minema
„Nende ridade kirjutamise ajal istun ma ühe Dubai pilvelõhkuja 48. korrusel …“
Hetk hoone taastamistöödest.
Uudised
  • 23.12.24, 09:43
Oma Ehitaja sai olulise tunnustuse
Tallinnas pole just palju mahajäetud ja lagunevaid vanu maju. Seetõttu torkavad lõhutud aknad ja grafitiga kaetud seinad eriti silma.
Uudised
  • 27.12.24, 07:58
Tallinna vanalinnas laguneb edukate ettevõtjate maju
Andro Mänd: Eesti riik püüab saada ministeeriumide ja ametite vabanevatest hoonetest maksimaalset kasu, mis ei ole Tallinna huvides
Renoveeritud Tallinna Kunstihoone visuaal. Autor: KUU OÜ
Uudised
  • 30.12.24, 12:28
Nordecon võitis Tallinna Kunstihoone ehituslepingu
Vaata lähemalt, mida teha plaanitakse
Betoonelementide tootja TMB vahetas nime ning panustab rohkem Rootsi turule.
Uudised
  • 23.12.24, 10:51
TMB Elemendi ostnud leedukad värbavad ja sihivad kasvu Rootsis
Kuna Eesti ehitusturul hästi ei lähe, lõpetab ettevõte selle aasta miinusega. “Ei usu, et järgmisest aastast Eestis ehitusturg elavnema hakkaks.”
Entringo parkimislahendus Paju 2 ärihoones.
  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 18:13
Kaasaegne parkimislahendus koos energiasäästlike elektriautode laadijatega

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele