Viimaste aastate muutlikud ja ebastabiilsed olud majanduses on taas kergitanud pinnale igihalja küsimuse: kas ja kuidas on võimalik osutada madalaima hinnaga (veel parem tasuta) kvaliteetset teenust? Püüan teemat avada ehitaja pilgu läbi.
Ehituses liiguvad märkimisväärsed summad ning kvaliteediprobleemid saavad nähtavaks-tuntavaks paljude aastate jooksul suurele hulgale inimestele. Nii riigi- kui ka erasektori tellijad ei väsi kordamast oma soove ja ootusi parima võimaliku kvaliteedi puhul, mida nad ehitajatelt ootavad.
Need on sageli muljetavaldavad – eriti kui arvestada tellija võimalusi, mis enamasti on just rahaliselt piiratud.
Paradoks on selles, et tahtmatult võrreldakse arbuusi viinamarjaga ning süüdistatakse kõrges hinnas põhjuseta just sõnumitoojat – ehitajat. Ehitajad näevad iga päev oma töös üha uuesti olukordi, kus tellija alustab rõõmsalt ja ootusärevalt uut projekti, nõudes parimat soovitavat kvaliteeti, ja lõpetab ehitushanke masendunult ning tegijaid kirudes ikka pelgalt ja üksnes hinda vaadates, sest numbrid on psühholoogiliselt sobimatud. Kahjuks kehtib ka ehituses vana rätsepmeistri ütlus: „Härra, kui soovite omale tõesti kvaliteetset ja odavat ülikonda, siis peate ostma neid kaks – kvaliteetse ja odava.”
Loe Nordeconi juhatuse esimehe Jaano Vinki arvamusartiklit riigihangetest ning ettepanekuid olukorra parandamiseks täismahus 25. aprilli Äripäeva paberlehest.
Autor: Ehitusuudised.ee toimetus
Seotud lood
Ehitusuudised.ee toob välja aprilli kuu lugejate lemmikumad artiklid, mis tekitasid kõneainet, arutelu ning mida jagati ka teiste lugejatega.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.