Hiina maavaraderikkas Sise-Mongoolia provintsis Ordosi linnas on alates septembrist eluasemete hinnad kukkunud 62,5 protsenti, kirjutab China Times.
Selles hiina linnakeses algas kinnisvarabuum 2006. aastal, kuid tänavu stagneerus kinnisvaraturg, kui pangad olid hakanud piirama krediiti väljastamist ning piirkonna söekaevanduse ettevõtted liitusid.
Hiina hiljutise statistika kohaselt ületas Ordosi SKP inimese kohta Hongkongi oma.
Rikkaid inimesi, kellel oli vähemalt 100 miljonit jüaani ehk 15,468 miljonit dollarit oli üle 7000. Iga viieteistkümnenda inimese varad olid suuremad kümnest miljonist jüaanist (1,546 miljonit dollarit. Need, kellel oli vaid miljon jüaani ehk 154 680 dollarit, peeti vaesteks.
Ümberringi oli nii palju rikkust, et eluasemete hinnad tõusid lakke. Southern Weekend kirjutas, et selles Hiina kolmandajärgulises linnakeses maksis ruutmeeter 7000 jüaani ehk 1082 dollarit. Mitmed hooned müüdi kuni 13 000 jüaani ehk 3544 dollarit ruutmeeter.
Kuid alates veebruarist külmus eluasemete müük. Linnas vohas põrandaalune finantseerimine. Iga kinnisvaraprojekt võttis raha erasektorist, mis andis 40-50 protsenti laenuturust.
Ordose linnake Kang Bashi on musternäidis Hiina kinnisvaramullist.
Linna ehitamiseks kulutati 17 miljardit jüaani ehk 2,629 miljardit dollarit, kus esialgsete kavatuste kohaselt pidanuks hakkama elama miljon inimest. Tegelikult elab seal alla 20 000 inimese. Linna läbivad kolmerealised kiirteed, kus liigub vaid mõni üksik sõiduk.
Seotud lood
Hiinas on endiselt kuum teema kinnisvara, mis lõpuks ometi on näitamas jahtumise märke, mis omakorda tähendab, et riigi majanduskasv kohe kindlasti aeglustub, luues sellega reaalse ohu maailmamajandusele ja aktsiaturgudele.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.