• 20.10.11, 12:32
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas energiasääst tasub end ära?

Energiasäästu puhul on küsimus, kas see tasub end ära. Praegusel juhul veel mitte, sest tavalise inimese ning rentniku jaoks on energia kasutamine säästvatest lahendustest odavam, tunnistas Skanska EMV objektijuht Andero Laur.
Laur märkis Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tänasel konverentsil, et Skanska EMV moodustas kaks aastat tagasi rohelise algatuse töörühma, kuhu koguti erinevad eksperdid. "Et kas me julgeme tellijale anda mingeid soovitusi, et kui teed nii, hoiad raha kokku ja teenid juurde ka veel," selgitas Laur .
Ta võttis uuringutulemused kokku järgmiselt: "Ega ei julge küll! Skanska hea nimi on ka tähtis."
Lauri sõnul kasutati Karula 5 elamu projekteerimisel innovaatilist lahendust, kus katuselt koguti kokku vihmavesi ja lasti WC-potti. Insenerid tegid seejärel tasuvusarvutuse ja leidsid, et lahenduse äratasumiseks kulub 25-30 aastat. Kui arvestati aga juurde rohelise lahenduse energia- ja hoolduskulud ning see, et talvel ei saa üldse katuselt vett, tuli välja, et innovatsioon oli küll loodussäästlik, kuid sellele tuli iga aasta peale maksta.
Võiks kokku leppida, et energiatõhususe arv tähistab reaalset kommunaalkulu, tegi Laur ettepaneku. Ta näitas projekteerimisjärgus maja energiakulude jaotust, kus 54% energiakulust läks ventilatsiooni kaudu välja. Kui ehitada aga soojustagastusega ventilatsioon, maksab see 120 000 eurot. Kui panna rohkem soojustust, läheks 15 000 eurot lisaks. Soojustusel oli soojakulude vähendamisel ses mõttes suurem efekt, et ühe protsendipunkti soojakadude vähendamine maksab 2250 eurot , mis on soojustagastusega ventilatsioonist tunduvalt vähem.
"Ei saa nii, et paned lõpmatult soojustust ja soojuskadu väheneb samuti lõpmatuseni. Ühel hetkel hakkab soojustuse paksendamisest loodetav kasu vähenema. Arvutused näitasid, et selle majaprojekti puhul oli kõige optimaalsem 18 cm soojustus," lisas Laur.
Lauri sõnul ei lähe energiasääst väiksemate pindade omanikele ja üürnikele korda, kuna nii kulud kui saavutatav kokkuhoid on suhteliselt väikesed. "Hoone omanik saaks soojuskadude vähendamisest maksimaalselt kasu siis, kui ta maksaks ise kommunaalkulusid, aga siis tahaks omanik ka rohkem renti ka saada," selgitas ta.
Samas saab ekspert maja energiasäästust aru vaid siis, kui näeb pabereid. Tavainimene palja silmaga soojasäästval ning tavalisel hoonel vahet ei tee ega ole seetõttu nõus ka rohkem maksma, lisas Skanska objektijuht.
 

Seotud lood

Uudised
  • 20.10.11, 14:20
Uute büroomajade kerkimist pole lähiaastatel ette näha
Uusi büroomaju lähema paari-kolme aasta jooksul Tallinna ilmselt ehitama ei hakata, ehkki kõik olemasolevad hea asukohaga A-klassi hooned on pilgeni rentnikke täis, jäi kõlama Eesti Kinnisvarafirmade Liidu seminarilt "Mis saab edasi?".
  • ST
Sisuturundus
  • 02.04.25, 13:54
Kvaliteetsete uste valmistajana tuntud Haapsalu Uksetehas on lisaks tubli aknatootja
Haapsalu Uksetehas on Eesti vanim kaasaegsel tehnoloogial uksi valmistav ettevõte, mis tähistab tänavu oma 34. tegevusaastat. Täielikult Eesti kapitalil tegutsev tehas on tuntud ennekõike kvaliteetsete sise- ja välisuste tootjana, kuid viimastel aastatel on oluliseks kasvanud ka aknatootmine, mis moodustab juba umbes kümnendiku kogu käibest.

Viimased uudised

Uudised
  • 17.04.25, 13:30
Nordecon allkirjastas Tiskre kooli ehituslepingu
Suur lugu
  • 17.04.25, 12:52
Ühishoone – turvaline kindlus igasse linna ja maakonda
Uudised
  • 17.04.25, 12:51
Eesti ranged energiamärgised muudavad ehituse kallimaks
Leedu A++ energiaklassi hoone võib Eestis saada vabalt C-energiaklassi hinnangu.
Börsiuudised
  • 17.04.25, 12:21
Oma Ehitaja alustab Liveniga Põhja-Tallinnas uut arendust
Uudised
  • 17.04.25, 12:15
Omavalitsused ootavad riigilt teede korrashoiuks suuremat tuge
Uudised
  • 17.04.25, 10:48
Mapri ehitab Peetrisse suure autokeretööde hoone. “See on julge käik”
Ehitustööde tellija on TKM Kinnisvara. Peetrisse kerkivad ka Amservi 12 000-ruudune esindus, rajajaks Capital Mill ning 9000-ruudune Mercedes-Benzi sõiduautode esindus, rajajaks Kaamos Kinnisvara.
Uudised
  • 17.04.25, 09:02
Eesti inseneride edulugu: uuele tootele andis tuule tiibadesse avatud suhtlus ja enesekriitika
Levinud on suhtumine, et kindlam on ehitada uus, mis vastab standarditele ja tänapäeva nõuetele.
Ajakiri
  • 16.04.25, 16:46
Ehitaja ajakiri aprill 2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele