Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhi Indrek Petersoni sõnul võivad ehitusmahud kasvada järgmisel aastal tänavusega võrreldes 10-15 protsenti, ent hooneehituses veel tõusu ei paista.
Rajatiste osakaal jääb võrreldes hooneehitusmahtudega Eestis suureks veel paariks-kolmeks aastaks, kuni Euroopa Liidu struktuurivahenditest rahastatakse vee- ja kanalisatsiooniprojekte, vahendas Petersoni ERR raadiouudised.
Peterson usub, et ehitusmahtude kogukasvu võib tänavusega võrreldes kasvada lausa 10-15%, kuna oluliselt suuremaid investeeringuid on ehitusse planeerinud riik ning samuti plaanitakse energiatõhususse suunata saastekvootide müügist saadavad rahad.
Hooneehituse jääb tema sõnul madalseisu ka edaspidi, kuid ilmselt on tänavu III või IV kvartali langus viimane. "Kevadel peaks kerge tõus ehitusmahtude osas ilmuma ka elamuehituses," märkis Peterson, kelle sõnul näitab seda ka juba praegu väljastatud ehituslubade hulk.
Peterson rääkis, et Eesti ehitusettevõtete ehitusmahtude kasvule pööramine on peamiselt tingitud Soomes vastuvõetud remondimeetmetest ning Soome turg ongi Eesti firmadele peamine välisturg.
Seotud lood
Saint-Gobain Ehitustooted ASi turundusdirektor Ivar Veerus arvates on ettevõtte käibekasvu taga suvine eurootsus, mis näitas tarbijale, et ehitusmaterjalide hinnad enam ei lange.
Eesti ehitusettevõtted ehitasid 2010. aasta III kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 1,2% rohkem kui eelmise aasta samal ajal, teatab Statistikaamet. Kaks ja pool aastat kestnud ehitusmahtude langus võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga pöördus tänavu III kvartalis taas tõusule.
Betoonitootja AS Talot juhatuse liige Rasmus Kurm rääkis, et nõudlus toodete järele üha kasvab ning tänavuselt aastalt oodatakse 15% suurust käibekasvu.
Kuivsegude tootja Uninaks AS juht Guido Piksar tunnistas, et ehitusmahud tõepoolest tõusevad ja eelkõige tänu ekspordile.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.