• 26.04.13, 11:25
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas sul tellimus on? Ei ole? Siis sõida kuu peale!

Olen Soomes elanud peaaegu 24 aastat ja jõudnud järeldusele, et on aeg jagada oma kogemusi. Sest alles nüüd on Eesti ettevõtetes hakatud mõtlema efektiivsusele.
Eestis on mulle kõige suurem üllatus olnud see, et kui peatöövõtja tahab saada pakkumist alltöövõtjalt, küsib viimane kõigepealt: aga kas sul tellimus juba on? Ja kui seda õnnetut tellimust veel ei ole, saadab ta peatöövõtja kuu peale. Tule tagasi siis, kui sul tellimus juba on.
See tähendab: alltöövõtja paneb peatöövõtja seisu, et see peab justkui alltöövõtja eest otsustama, kuidas too selle alltöövõtu teostab. Absurd. Loomulikult annab peatöövõtja pakkumise oma kliendile, loomulikult peatöövõtjal peavad olema vahendid alltöövõtu mahu hindamiseks, ja seda ta ka teeb.
Kala mädaneb peast. Eestis on 213 peatöövõtjat. Käib meeletu rebimine, kes projekti saab. Kui tehakse pakkumine tellijale, korrutatakse arvutatud projekti hind 0,7ga. Käivitub ahelreaktsioon: peatöövõtja saab kaasata oma projekti ainult sellise alltöövõtja, kes mahub tema arvutuse raamidesse.
Eestis on 4438 alltöövõtjat. Loomulikult leidub meeleheitel ettevõtteid, kes eluspüsimise viimase võimalusena töösse viskuvad –  järsku kuidagi õnnestub! Nii käib see alltöövõtja töömeetodite, aja kasutamise ja töövahendite puudulikkuse pärast.
Puhas ei ole ka tellija. Praegu on suurim tellija riik. Elari Udam (Riigi Kinnisvara AS) teab täpselt, kus on probleem. Soovin kogu südamest, et Udamil õnnestub seadusandjale teed näidata.
Minu kogemuse kohaselt on kahte tüüpi tellijaid: need, kes on ehitatava objektiga seotud kogu äritegevuse ajal, ja need, kes garantiiaja järel käed ettevõtmisest puhtaks pesevad. Esimesed suhtuvad projekti heaperemehelikult ja panustavad algusest peale objekti püsimisse.
Võetakse järgmine, aga kes maksab? Teise kategooria puhul on tegemist tellijaga, kes saab aru, et saadud pakkumine on alahinnatud. Soomes selline tegelane vaid kontrollib, kas töö sooritava osapoole majanduslik tase on selline, et ta peab projekti aja vastu või ei. Ja kui peab, siis las kannatab, ise süüdi, õppigu arvutama.
Eestis on vist teisiti – pankrotti läinud töö tegija asemele võetakse järgmine, ja kui seegi kukub, võetakse taas järgmine, küll objekt ükskord ikka valmis saab. Aga millise hinnaga ja kes maksab?
Niisiis tuleb kaks asja korda saada. Seadusandja, kuulake, mis on Udamil öelda. Alltöövõtjad, tehke oma asjad korda.

Seotud lood

Uudised
  • 08.01.14, 12:58
Soome Lemminkäinen võttis kasutusele eestlase loodud  eelarvestusprogrammi
Soome ehituskontsern Lemminkäinen läks üle eelarvestusprogrammile, mis on loodud Soomes tegutseva eestlasest ettevõtja Valeri Tiigile kuuluva Mercus Software poolt.
Uudised
  • 16.04.13, 16:33
Ehitaja meistriklass: efektiivsuse tõstmise tööriistad ehituses
9. mail toimuvas meistriklassis tehakse praktiliselt läbi erinevaid juhtimistehnikaid, mis annavad kiireid tulemusi ressursse raiskavate tegurite leidmisel, aitavad neist hoiduda ning juhtida tulemuslikumalt protsesside ja kogu ettevõtte kasumlikkust. Meistriklassi viib läbi Eesti üks parim ning tunnustatuim juhtimiskonsultant Jari Kukkonen.
Uudised
  • 06.05.13, 17:30
Top 3 loetumat ehitusuudiste artiklit aprillis
Ehitusuudised.ee toob välja aprilli kuu lugejate lemmikumad artiklid, mis tekitasid kõneainet, arutelu ning mida jagati ka teiste lugejatega.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 14:58
Energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides lüheneb päikesepargi ja aku tasuvusaeg kordades
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.

Hetkel kuum

Ümbritsevasse linnaruumi püstitatav A-energiaklassi hoone peaks oma täiskõrguse ehk 105 meetrit  saavutama 2026. aasta kevadel.
Uudised
  • 19.11.24, 12:31
NOBE alustab EBSi kõrghoone betoonitöödega
Kasutatakse innovaatilist roniraketist, mis võimaldab kõrghoone kandekonstruktsioone rajada oluliselt kiiremini.
Ehitusettevõtete TOP100: üks turutsükkel sai läbi, järgmisel on uued reeglid
TOP
  • 14.11.24, 11:50
Ehitusettevõtete TOP100: üks turutsükkel sai läbi, järgmisel on uued reeglid
Lisatud 100 edukaima ehitusettevõtte edetabel.
Tartus rekonstrueeritud korterelamu, mille projekteeris Eesti Soojustusprojekt OÜ. Foto: Balti Vara Ehitus OÜ
TOP
  • 21.11.24, 09:47
Inseneribüroode TOPi võitja panustab renoveerimisele: tulemas suurem maht toetusraha
Lisatud 100 inseneribüroo edetabel.
Arendaja plaanib alustada ehitusega kevadel ja maja avada 2026. aastal.
Uudised
  • 20.11.24, 11:16
Mustamäe Keskuse kõrvale kerkib uus mahukas tervisemaja
Nii mõnegi ehituskaupade müüja kasum on ohus.
TOP
  • 20.11.24, 08:31
TOP 10 | Suurte ehituskaupade müüjate käibed kukkusid
Päris kõik kaupmehed kurta ei saa!
Tartu Ehituse tegevjuht Alar Loo autasustamisel Eesti Ehituskonverentsil. Foto: Raul Mee.
Uudised
  • 16.11.24, 17:56
Tartu Ehitus on avastanud edu valemi
Koplipere arendus asub Tallinna ringtee ja Jüri-Assaku maantee ristumiskohas.
Uudised
  • 20.11.24, 11:09
Rae vallas alustatakse uue ärihoone ehitusega
Roto arendab nutikaid tootelahendusi, mis avaldavad muljet oma tehnoloogilise täpsuse ja pika kasutuseaga, tegemata sealjuures järeleandmisi esteetikas.Designo R6 katuseaknad, Tšehhi
  • ST
Sisuturundus
  • 25.10.24, 17:12
Rohkem ruumi, soojust ja valgust Roto katuseakendega

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele