• 19.02.18, 12:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jäätumiskaitselahendused – väike investeering, kuid suur kasutegur

Jäätumiskaitselahenduste ülesanne on hoida ära võimalikke tekkivaid külmakahjusid: välialade jäätumiskaitse hoiab inimesi libisemast ja kukkumast, vihmaveesüsteemide kaitse ei lase tekkida purikatel ning vee- ja kanalisatsioonisüsteemide kaitse hoiab torusid ja süsteeme jäätumise eest. Mis vahe on aga erinevate jäätumiskaitsete kaablitel ning kuidas teha õige valik? Teid aitavad Ensto Ensek ASi turundusjuht Andres Meresmaa ja Esvika Elekter ASi müügiinsener Erkki Vainomäe.
Jäätumiskaitselahendused – väike investeering, kuid suur kasutegur
  • Foto: Esvika Elekter
Esimene reegel on, et siseruumides kasutamiseks mõeldud põrandaküttekaablid ei sobi õues kasutamiseks. Neil puudub vajalik UV-kindlus, seega ei kannata need päikesevalgust, mis mängib olulist rolli näiteks vihmaveerennide puhul.
Lisaks on väga tähtis jälgida kaabli võimsust. Välitingimustesse paigaldatakse küll suure võimsusega kaableid, kuid tootja soovitatud maksimaalsest võimsusest ei tohiks kindlasti üle minna ning seda väga lihtsal põhjusel: plasttoru sisse paigaldatud liiga võimas kaabel võib sulatada toru või toru jätkukohad. Kusjuures torusse pannakse küttekaabel pigem joogiveetorustike, aga mitte kanalisatsioonitorude puhul, sest kanalisatsioonitorusse paigaldatud kaabel võib „aidata“ kaasa ummistuste tekkele ja samuti on ummistuste likvideerimisel oht kaablit vigastada.
  • Foto: Esvika Elekter
Millist kaablit siis kasutada?
Õige kaabli valimisel tasub hilisemate tagajärgede vältimiseks kasutada asjatundja abi – pöörduda projekteerija, ehitaja, edasimüüja või tootja poole. Paljud lahendused toodetakse siinsamas Ensto Eestis asuvas tehases ning suurte projektide puhul on tehas valmis kindlustunde tekitamiseks näitama ka küttekaablite valmistamist. Rääkides täpsemalt välitingimustesse sobiva kaabli valikust, siis on seal isegi kaks erinevate omadustega kaablit: püsitakistus- ja isereguleeruv kaabel.
Püsitakistuskaabli puhul on tegemist kindla ja pikaealise kaabliga, mis mehaaniliste kahjustuste puudumisel võib töötada aastakümneid. Miinuseks on see, et püsitakistuskaablit ei saa suvalisest kohast mõõtu lõigata ehk iga pikkuse jaoks on olemas omaette kaablitüüp. Tellida tuleb alati täpne mõõt ja selle kaabli paigaldamine nõuab teadlikku lähenemist.
Isereguleeruvat kaablit saab lõigata kohapeal vastavasse mõõtu ehk tegemist on lihtsama ja mugavama tootega. Hinna poolest on aga isereguleeruv kaabel kallim ja ka selle eluiga pole nii pikk, mille tõttu ei soovitata seda valada näiteks betooni sisse, vaid säilitada võimalus kaabel aastate möödudes uue vastu välja vahetada.
Oluline on mõelda läbi ka sulamisest tuleva vee juhtimine. Kuhu saab vesi liikuda vihmaveerennist, parkla kaldteelt või majja suunduvalt veetorult? Jälgida tuleks, et rennid oleksid kaabliga varustatud kuni külmumispiirini ning parkla kaldteede puhul ulatuks kaabel samuti külmumispiirini. Vastasel juhul võib valesse kohta voolanud vesi tekitada tõsiselt ohtlikke jäävalle või ummistusi.
  • Foto: Esvika Elekter
Nipp välikaabli küttekuludelt kokkuhoidmiseks
Kui kaabel on valitud, tasub mõelda sellele, et küte tarbib elektrit ehk mida säästlikum on jääsulatuskaabli juhtimissüsteem, seda parem. Selleks tuleb kaablid ühendada termostaatidega, mida on samuti mitut varianti: näiteks on mõistlik vee- ja kanalisatsioonitorude puhul paigaldada termostaat, mis hoiab kaablis soojust vastavalt väliõhutemperatuurile, lülitades kaabli sisse hetkest, kui välistemperatuur langeb teatud kraadini. Unustada ei tasu ka temperatuurianduri asukohta – selle ideaalne paik on toru pinnal, mitte aga kõrgel majaseinal või maa-aluses parklas.
Vihmaveesüsteemide ja välialade kütet ei ole mõtet kogu talve ja iga ilmaga (näiteks –20kraadise kuiva ilmaga) tööle panna. Pigem valida niiskuse- ja temperatuurianduritega termostaat, mis paneb kütte tööle sademete, libeduse ohu ja lume ning jää sulamise korral. Pole mõtet maksta, kui kütmiseks reaalset vajadust ei ole.
Veel on hea meeles pidada, et ükski jäätumiskaitselahendus pole mõeldud juba tekkinud probleemi lahendamiseks. Ehk kui teie veetoru või rennid on jääst umbes ning õuel ilutseb liuväli, ei aita enam küte, sest kaablite võimsus ei ole mõeldud jäämasside sulatamiseks.
Jäätumiskaitse on siiski profülaktiline meetod vihmavee- ja veesüsteemide, parkla ning jalgtee kaitsmiseks. Jäätumiskaitselahendused moodustavad ühiskondlike hoonete ja ärihoonete elektripaigaldiste maksumusest vaid murdosa, kuid samas lisavad hoonele märkimisväärselt turvalisust. Tegemist on toodetega, mille pealt ei tasu kokku hoida, sest need annavad nii kasutajatele, klientidele kui ka külalistele mugava kindlustunde. Sageli ei panda tähelegi, kui hoone on varustatud jäätumiskaitselahendustega. Ent seda, kui neid ei ole, pannakse kohe tähele.

Seotud lood

Erilehed
  • 29.03.18, 10:30
Ärihoone küttesüsteemi valikul lähtuda tõhususe kõrval multifunktsionaalsusest
Energiahindade tõusu valguses on hoonete planeerimisel aina olulisem valida küttesüsteem, mis tasub ära nii täna kui ka aastate pärast. Seega on ainuõige teha otsus sellise küttesüsteemi kasuks, mis ühendab erinevad kütteallikad sujuvalt ühtsesse võrku, on jälgitav igal ajahetkel ning annab statistikat kulude kohta. Täpsemalt räägib Vaillanti soojuspumpade ametlik esindaja Eestis, Maasoojus OÜ juhatuse liige Toomas Tiirmann.
Erilehed
  • 23.03.18, 09:00
3D-mudelprojekteerimine kolib nii ehitaja kui ka tellija taskusse
Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.
Erilehed
  • 15.12.17, 07:00
Efektiivseim lahendus lao- või tootmispinna laiendamiseks on PVC-hall
Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.
Erilehed
  • 19.02.18, 10:29
Kuidas kaitsta ärihoone tehno- ja joogiveesüsteeme vee kvaliteedist lähtuvalt?
Hoone tehnosüsteemide toimimise ja jätkusuutlikkuse seisukohast on väga oluline osa torustikes ringleva vee ja soojuskandja kvaliteedil, sest kare ning agressiivne vesi tekitab korrosiooni ja katlakivi, mis omakorda rikub kütte- ja jahutussüsteeme ning vähendab nende efektiivsust. Lisaks on oluline kvaliteetne joogivesi. Lähemalt räägib juba 15 aastat veepuhastusfiltrite müügi, paigalduse ja hooldusega tegeva Callefiks OÜ juhatuse liige Egon Piht.
  • ST
Sisuturundus
  • 15.11.24, 18:01
Maailma suurim kaablitootja Prysmian keskendub aina enam täislahendustele
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele