Kodu ehitamine on põnev, aga ka kulukas ja riskirohke protsess. Kuni ehitamisel on maja vundament ja püstitatakse seinu, saab objekti kindlustada ehituse koguriskikindlustusega. Ent kui majakarp on valminud, katusetööd lõpetatud, hoonele uksed ja aknad paigaldatud, on mõttekas küsida juba kodukindlustust. Tingimustest ja võimalustest räägib lähemalt PZU Kindlustuse kodukindlustuse tootejuht Piret Hern.
- Foto: www.shutterstock.com
Ehitusjärgus olevaid hooneid kindlustatakse, kui hoone karp on valminud, katusetööd lõpetatud, hoonele uksed ja aknad paigaldatud. Hoone peab olema suletud ja kaitstud takistamaks võõrastele sissepääsu. Hoone kindlustamise kõrval on võimalik valida ka kindlustuslahendus, mis kaitseb lõppviimistlusjärgus olevas kodus asuvat vara – näiteks veel paigaldamata ehitusmaterjale ja tehnikat.
Enamasti ehitatakse maja laenuga ja laenuandja nõuab maja kindlustamist. Kuid siinkohal tasub kliendil mõelda, milline kindlustuskaitse on tema jaoks kõige sobivam ja kaitseb tema kodu ning vara kõige enam. Pärast maja valmimist saab kindlustuslepingut loomulikult vastavalt kliendi vajadustele muuta ja kaitset laiendada.
Ehituspraagi ilmnemisel tuleks pöörduda ehitaja poole
Mis saab siis, kui maja on valminud ja ilmneb ehituspraak – soojustus on halvasti paigaldatud või kehvasti kinnitatud katusematerjal lendab esimese suurema tuulega ära? Sellised juhul ei ole tegemist kindlustusjuhtumiga. Kahju peaks hüvitama või parandama ehitaja, kuna tegemist on ehitaja veaga. Siinkohal peab omanik pöörduma ehitaja, müüja või arendaja poole.
Mida sisaldab hea kodukindlustus?
Hea kodukindlustus kaitseb kodu erinevate ootamatuste eest ning aitab riske maandada. Koos hoonega on kindlustatud selle põhikonstruktsioonid, sise- ja välisviimistlus, sisseehitatud mööbel, integreeritud köögitehnika, hoonesisesed elektri-, gaasi-, kütte-, veevarustus-, kanalisatsiooni-, ventilatsiooni-, jahutus- ja tulekustutussüsteemid, side- ja signalisatsioonisüsteemid ning muud hoone funktsiooni täiendavad statsionaarselt paigaldatud ehitustarindid. Samuti on koos hoonega automaatselt kindlustatud ka hoone juurde kuuluvad rajatised, näiteks valgustid, aed, väravad, tõkkepuud, lipumast, varjualused ning kuni 20 m2 suurused väikehooned ja hoone kütmiseks vajalik kütteaine, kõik kokku kuni 10 000 euro väärtuses. Suurem kui 20 m2 kõrvalhoone tuleb kindlustuslepingule eraldi märkida.
Kui kodu on valmis, oleks aeg mõelda kindlustuskaitse laiendamisele. Näiteks kui kliendil puudub vastutuskindlustuse kaitse, siis tuleks see olemasolevale lepingule lisada. Vastutuskindlustuse kaitse korral hüvitatakse kindlustusvõtja või tema pereliikme poolt kolmandale isikule tekitatud ootamatu ja ettenägematu õigusvastane kahju tekitamine üle kogu Eesti. Nimetatud kindlustuskaitse laieneb ka lemmiklooma poolsele kahju tekitamisele, mille eest kindlustusvõtja või tema pereliige seaduse järgi vastutab. Võib ju juhtuda, et muidu koduaias püsiv koer pääseb äkitselt tänavale ning pureb naabrikoera või lõhub ära naabrimehe püksid? Või laps kriimustab jalgrattaga sõites naabri autot? Kui koos kodukindlustusega on valitud ka vastutuskindlustuse kaitse, katab kindlustus nii naabri rõivaste, autoremondi kui ka teise koera raviarved.
On veel üks oluline nüanss, mille olemasolu sageli kliendid ei pruugi teada – võimaliku kahju ärahoidmise või vähendamise kompenseerimine. Näiteks kui torm lõhub nõuetekohaselt paigaldatud ja hooldatud hoone katuse ning suurema kahju ärahoidmiseks paigaldatakse koheselt katusele ajutine kattematerjal, hüvitab kindlustus selle. Ehk kõik, mida klient teeb kindlustusjuhtumi käigus kahju vähendamiseks või suurema kahju ärahoidmiseks, hüvitatakse kindlustatud eseme kindlustussummast kuni 10% ulatuses, maksimaalselt 100 000 eurot.
Kahju korral osutab esmaabi teenust Koduabi
PZU kodukindlustusega kaasneb Koduabi teenus, mis annab tasuta ööpäevaringset esmaabi koduga juhtunud ootamatu ja äkilise õnnetuse korral. Koduabi nõustab, kuidas toimunud õnnetuse korral käituda ja võimalusel suurem kahju ära hoida. Vajadusel pakub Koduabi avariiteenuse osutaja kohaletulekut sündmuspaika ja objekti kuni 12tunnist füüsilist valvet kuni kindlustusjuhtumi tagajärjel tekkinud hoone avade ajutise sulgemiseni. Koduabi parandab, katab ja tugevdab kindlustatud ehitist kindlustusjuhtumi korral ajutiste vahenditega kaitsmaks vara välistegurite mõju ja kahju suurenemise eest.
Veeavarii ja üleujutuse kindlustusjuhtumi korral aitab Koduabi avariid likvideerida. Murdvarguse ja vandalismi kindlustusjuhtumi korral aitab Koduabi luku parandada või vahetada. Kui kindlustusjuhtumi tagajärjel on tekkinud luku rike või võtmed on varastatud, parandab või vahetab Koduabi luku.
Kindlustus on lihtsaim viis teha midagi ära oma kodu ja pere kaitseks. Paraku ei ole keegi õnnetuste eest kaitstud ning paljud pered ei oma tule-, veeõnnetuse, murdvarguse või mõne muu ootamatu sündmuse tagajärgede likvideerimiseks piisavalt vaba raha. Selleks ongi olemas kodukindlustus. Parim oma kodu ja vara kaitsmise lahendus on koguriskikindlustuse leping, mis tagab nii hoonele ja selle juurde kuuluvatele rajatistele kui ka varale maksimaalse kindlustuskaitse.
Kõige olulisem on rääkida kindlustusandjaga juba kindlustuslepingut sõlmides läbi kõik olulised tegurid ja soovid, et kindlustusnõustajad saaksid pakkuda kliendile tema kindlustushuvist lähtuvalt parima lahenduse.
Lähemalt kodukindlustusest:
pzu.ee/kodukindlustusSeotud lood
Majaehitust planeerides võib piirdeaed tunduda esialgu vähetähtis või teisejärguline, kuid tegelikult oleks parim panna aialahendus paika juba projekteerimisel. Liiga hilja nõu küsima tulles ei pruugi enam kõige ilusamad, lihtsamad ja soodsamad lahendused sobida, annab Eesti suurima piirde- ja läbipääsulahenduste pakkuja Sungate.ee müügijuht Annika Nässi nõu.
Eesti on Euroopa suurim puitmajade eksportija, eksportides üksi rohkem kui teisel ja kolmandal kohal olevad Leedu ja Saksamaa kokku. See on hea uudis kahel põhjusel: esiteks on see kasulik meie riigi majandusele ning teiseks on puit äärmiselt keskkonnasäästlik materjal. Materjalide keskkonnamõjudest ning põhjustest, miks eelistada puitmaju, räägivad Nordic Houses KT OÜ müügidirektor Margus Pauts ja Greenline House’i projektijuht Sander Jahilo.
Meie kliimas eramu ilma garaažita on sama, kui jalutada vihma käes vihmavarjuta. Garaaži planeerimisele on parim mõelda kohe koos maja planeerimisega, kusjuures garaaži puhul on väga oluline osa uks, mille kaudu sõidukite ning muude ruumis hoitavate masinate sisenemine ja väljumine käib. Kuidas valida garaažile õiged uksed ning milliseid vigu seejuures vältida, räägib Hörmanni uste ametlik esindaja Eestis, Doorfiks OÜ juhataja Villu Lääts.
Tänapäeval pole kunstmuru enam vaid spordiväljakute pärusmaa, aina jõudsamalt tungib kunstmuru ka aedadesse, terrassidele ja rõdudele. Inimeste elutempo on muutunud kiireks ja mis oleks parem, kui nautida pärast väsitavat päeva oma aeda, kus kõik on korras. Oma kogemusi kunstmuru kohta jagavad Silverline OÜ juhatuse liikmed Priit Gutmann ja Reijo Erin.
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.