Tallinna Tehnikaülikooli teadlased osalesid rahvusvahelises projektis, mille nelja-aastase töö tulemusena arendati välja päikesepaneelid, mille põhilised materjalid on odavad ja maakoores laialdaselt levinud. Projekti ja selle tulemusi tutvustab TalTechi päikeseenergeetika materjalide teaduslabori juhataja professor Marit Kauk-Kuusik.
- Professor Marit Kauk-Kuusiku sõnul ei ole odavamad ja laialt levinud materjalidel põhinevad päikesepaneelid enam mitte ainult teoreetiline kontseptsioon, vaid kommertskasutuseks valmis toode. Foto: Karl-Kristjan Nigesen/TalTech
Lõppenud CUSTOM-ART projekt on näide sellest, kuidas teadus ja innovatsioon võivad mõjutada mitte ainult energiasektorit, vaid ka meie arusaama energiatootmise ja -kasutuse võimalustest. Pärast nelja-aastast intensiivset tööd on Euroopa juhtivate teadusasutuste (Eestist TalTech) ja ettevõtete koostöös arendatud esimesed kesteriitsetel materjalidel põhinevad BIPV- (hoonetesse integreeritud päikesemoodulid) ja PIPV- (toodetesse integreeritud päikesemoodulid) prototüübid. Need lahendused viivad meid lähemale visioonile, kus energiatõhusad hooned ja netoenergiat tootvad piirkonnad (net Zero Energy Districts) muutuvad normiks, mitte erandiks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
TalTechi teadlased arendavad koostöös välispartneritega uudset CO₂ kogumise tehnoloogiat, mille eesmärk on muuta seni jäätmetena ladustatav biomass ja põlevkivituhk väärtuslikuks ehitusmaterjalide lähteaineks.
Eesti Rohetehnoloogia Liit võtab 2025. aastal fookusesse Eesti puhta tööstuse arendamine ning juhtrolli haaramine Euroopa Liidus ja näeb Eestit Euroopa puhta tööstuse arengu suunanäitajana.
Ehituses on oht, et materjalide taaskasutus takerdub rangete nõuete taha ja lihtsam ning odavam on kasutada uusi materjale. Sellele probleemile võib olla lahendus on nii uues ELi määruses kui ka uut tüüpi projekteerimises, aga kusagilt tuleb lihtsalt pihta hakata, toovad spetsialistid kasulikke näiteid nii Eestist kui lähisriikidest.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.