Skandinaavia puidu hinnatõus on Eesti tootjatele soodne
Puidu jaemüüja Puumarketi ostudirektori Raul Kadaru kinnitusel on Soomest ja Rootsist eksporditava saematerjali hind tõusnud 10 protsenti, mis on Eesti puidutööstused tagasi konkurentsi toonud.
Skandinaavia ksaematerjali tõusev hind on muutnud Eesti toodangu konkurentsivõimelisemaks, mis on hea uudis meie tööstustele. Foto: Toomas Kelt
Raul Kadaru sõnul oli Soomes ja Rootsis toorpuidu hind mullu Eestist kohati kümmekond protsenti odavam. „Skandinaavia kinnisvarasektor langes rohkem ning kohalikud puidutootjad müüsid oma ülejäägi isegi kahjumiga maha. Praeguseks on ühest küljest Skandinaavia puidutehased oma tootmist vähendanud ning teisalt sealsed kohalikud kinnisvaraarendused vaikselt üles sulama hakanud. Nõudlus ja pakkumine läksid tasakaalu ning hinnad tõusid tagasi normaalsele turutasemele,“ ütles Kadaru ja lisas, et see on Eesti puidutööstustele soodne trend.
Rootsi keskpank otsustas langetada intresse 0,25 protsendipunkti võrra, nagu analüütikud ootasid. Keskpank on teada andnud, et selle aasta jooksul võib ees olla veel kolm intressilangetust.
Kollektiivlepinguid võiks võimalusel vältida või hoolikalt läbi lugeda.
Kuigi tänavu Rootsi ehitusturg veel roosiline ei ole, räägitakse järjest enam lähiaastate uuest tõusust, eriti uute taristuprojektide ja energialahenduste valdkonnas. Millistele Eesti ettevõtetele pakub Rootsi turg võimalusi ja milliseid pakkumisi tasub vältida? Soovitusi jagab Rootsi turu konsultant Ott Kerstna.
Puitmajade sektoris on langus kestnud juba pikalt ning tänavu veel tõusu ei ole näha. Kuid Eesti tootjad on põikpäised, püssirohtu paljudel jagub ning ära langenud Skandinaavia turgude asemele otsitakse uusi, rääkis Timbeco juhatuse liige ja ekspordijuht Tõnis Vaiksaar saates “Eetris on ehitusuudised.”
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2024. aasta juulis võrreldes juuniga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta juuliga 0,8%. Ka ehitusmaterjalide tootmise kallinemine mõjutas indeksit.
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.