Astlanda Ehituse käive langes eelmisel aastal 30 protsenti. Ettevõtte juhatuse esimehe Kaupo Kolsari sõnul mullu erilist kasvu taga ei aetudki. “Võtsime hästi konservatiivse hoiaku ega keskendunud nii keerulises turuolukorras üldse mingisuguse käibe hoidmisele,” rääkis Kolsar.
- Astlanda Ehituse juhatuse esimees Kaupo Kolsar ei taha suuri riske võtta ja lepib väiksema käibega. Foto: Andras Kralla
Samas kasvas Astlanda puhaskasum 1,8 miljoni euro juurest 2,6 miljoni euroni. Kolsari sõnul mängis rolli see, et ehitustööde tellimuste maht vähenes ja varasemast suurema osa müügitulust moodustas Astlanda enda arendatud korterite müük, mis on ka suurema kasumimarginaaliga. Kui varem moodustas grupiväliste tellimuste maht umbes kaks kolmandikku töödest, siis nüüd umbes poole, märkis ta.
Seotud lood
Ehitustrust kasvatas mullu korralikult nii käivet kui kasumit. “Aus vastus on vast see, et kogu aeg on plaan olnud teha rohkem tööd ja meeskonna võimekus selleks on olemas,” kommenteeris ettevõtte juht Kaido Somelar.
Kuigi Mapri Ehitus suutis mullu hüppeliselt kasumit kasvatada, siis hetkel ei juleta osasid mitmeaastaseid projekte töösse võtta, sest sisendhinnad on tihti prognoosimatud, rääkis tegevjuht Tarmo Roos.
Ehitushangete tingimused lähevad järjest karmimaks ja konflikt on sageli sinna juba sisse kirjutatud, sest tellija eeldab ehitajalt projekti kõigi vigade märkamist ebamõistlikult lühikese ajaga. See tekitab aga pakkujates tunde, et nad peavad olema selgeltnägijad, samas kui tellija kõik enda riskid ära maandab. Kas siin on üldse kõigile osapooltele sobivat lahendust?
2024. aasta 1. kvartal lisas hoonete ehitusturule küll juurde langust, mistõttu nelja viimase kvartali koondkäive kahanes pea 7% võrra, kuid languse kiirus on peatunud ja turg kombib põhja. Siiski olid ettevõtetel tulemused erinevad ja toome esile 100 suurimat käivet teinud ehitusettevõtet ja kas nad liikusid tõusu- või langustrendis.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.