Ehitushangete tingimused lähevad järjest karmimaks ja konflikt on sageli sinna juba sisse kirjutatud, sest tellija eeldab ehitajalt projekti kõigi vigade märkamist ebamõistlikult lühikese ajaga. See tekitab aga pakkujates tunde, et nad peavad olema selgeltnägijad, samas kui tellija kõik enda riskid ära maandab. Kas siin on üldse kõigile osapooltele sobivat lahendust?
- Eesti ehitusettevõtjate liidu esimehe Kaupo Kolsari sõnul on ebapiisav pakkumisprojekt tülide eelpõhjus. Foto: Raul Mee
Astlanda Ehituse juhi Kaupo Kolsari sõnul viiakse riigihanke projekteerimishange tavaliselt läbi põhiprojekti staadiumis, mille dokumentides on määratud hankeobjekti põhilised parameetrid, aga ei määrata konkreetseid tooteid, materjalitarnijaid ega ka täpseid tehnoloogiaid. „Need viimased määratakse õige hankeprotsessi korral koostöös ehitusettevõtjaga. Siit tekibki vaba ja läbipaistev turumajanduslik konkureerimine,“ ütles Kolsar, kuid lisas, et kahjuks ei tähenda projekti nurka kirjutatud staadium ilmtingimata, et projekt on tehtud piisaval tasemel.
Seotud lood
Kinnisvaraarendaja Liveni eelmise aasta kasum jäi varasematele aastatele üksjagu alla. Põhjuseks 2022. aastal tüliga lõppenud ehitusleping, mida klaaritakse nüüd kohtus. Kumbki pool enda süüd ei tunnista.
Ehituse peatöövõtjate ja arendajate nägemus turul toimuvast on kui öö ja päev: kui ehitusettevõtjate sõnul kirjutatakse lepingutele kätevärinal alla, siis arendajad ütlevad, et alla ju ei kirjutataks, kui tingimused ei sobiks.
Ehitusettevõtjate liit edastab pöördumise, millega liidu juhatus juhib turuosaliste (töövõtjate ja tellijate) tähelepanu põhjendamatutele kõrvalekaldumisele headest tavadest ning soovitab igal turuosalisel enda jaoks läbi mõelda vahendid ja sammud naasmiseks tasakaalus peatöövõtu lepingute sõlmimise juurde (nt ETÜ 2013 põhjal, seda eritingimustega liigselt moonutamata), et vältida õiguskaitsevahendite kuritarvitamise uueks normaalsuseks kujunemist.
Tänavu on surve uute lepingute saamiseks oluliselt suurenenud, kuid keskkond nende saamiseks on tunduvalt keerulisem, samuti on turg minemas erakliendi poole kaldu, analüüsis projekteerimisturu olukorda Projektibüroo OÜ juht Andero Mardo Äripäeva Infopanga raportis.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.