Plastlaudade tootja: tulevik on vormitud polümeeridest
Plast on materjal, mille kasutusvõimalused on piiramatud, rääkis kasutatud plastist ehitusmaterjale tootva Neulari omanik Ilo Rannu Pärnu tarneahelakonverentsil.
Neulari juht Ilo Ranno ja tema ettevõtte uusim toode ehk värviline plastlaud. Foto: Raul Mee
Kesk-Eestis tegutsev Neular on keskendunud kasutatud toiduplastile ning Rannu sõnul on tegu suurepärase materjaliga. „Polümeerid on hõlpsasti vormitavad, tugevad, vastupidavad, tootmisjääke peaaegu ei teki ja need tekkivad jäätmedki on hõlpsasti kasutusele võetavad,“ loetles Rannu plasti positiivseid omadusi.
Energiasalv Pakri rajab Paldiskisse maa-aluse vesisalvesti, mille ehituse käigus toob maapinnale miljoneid tonne gneisskillustikku. See sobib hästi näiteks teedeehituseks ja võib Põhja-Eestit säästa uute lubjakivikarjääride rajamisest.
Euroopas on materjalide tootmine justkui seisma jäänud ja meile paistab, et oleme rikkad ja edukad, las Hiina ja Aafrika toodavad, sõnas R-S Osa Service´i juhatuse liige Alar Saluste hiljuti toimunud Äripäeva ja Tööstusuudiste loodusressursside aastakonverentsil.
Sooja veega eraldub plasttorudest joogivette tervist kahjustavaid kemikaale, aga kõiki tagajärgi me veel ei tea, sest plasttorustike elukaar on olnud liiga lühike, väitsid TalTechi professorid Allan Niidu ja Sergei Preis ning annavad soovitusi, kuidas praeguste teadmiste juures enda tervist kaitsta ja vanu torustikke renoveerida.
Erinevalt mineraalvilladest ja vahtplastidest on vahtklaas Eestis veel vähekasutatud, kuid perspektiivne soojustusmaterjal, eriti vastupidavuse ja ringmajanduse vaatest. Ehitusekspert Alo Karu annab ülevaate vahtklaasist soojustusmaterjalide omadustest ja kasutusvõimalustest.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.