Arco Vara: A ja B energiaklassi vahel puudub oluline erinevus
Praegu keskkonnamõju erinevus A ja B-energiaklassi hoonete vahel puudub, kuid samas nõuab A-energiaklassi saavutamine arendajatelt olulisi lisainvesteeringuid, mis sektori elavdamist pigem piiravad, väitis Arco Vara juht Miko Niinemäe.
A-energiaklassi saavutamine nõuab arendajatelt olulisi lisainvesteeringuid, mis sektori elavdamist pigem piiravad, märgib Arco Vara juht Miko Niinemäe. Foto: Andras Kralla
2025. aastast alates on Eestis kohustuslik ehitusloa taotluses arvutada hoone CO2 jalajälg. Kinnisvaraarendaja Arco Vara viis A-energiaklassi uusarenduses läbi süsiniku jalajälje uuringu, mille põhjal annab ehitise kliimamõjule suurima panuse hoone kasutusaegne energia.
Eesti ehitussektor januneb innovatsiooni järele. Puudulik õpe ja iganenud regulatsioonid ei motiveeri arendajaid ehituses uusi lahendusi ja materjale kasutusele võtma, kirjutab elukondliku kinnisvara arendusettevõtte Arco Vara juht Miko Niinemäe.
Kliimaministeeriumi tellitud ärikinnisvara uuring tõi ühe kiire tasuvusajaga investeeringuna välja tehnosüsteemide uuendamise, mille tasuvusaeg on umbes 4,7 aastat, samas kui hoone piirdetarindite uuendamine on kallis ning tasub end ära alles aastate pärast.
Selleks, et Eesti hooned saaksid kliimaneutraalseks ning neid oleks võimalik ühtsetel alustel hinnata, uuendab ministeerium hoonete energiatõhususe ja -märgiste nõudeid ning arvutamise metoodikat. Lisaks luuakse kalkulaator, millega saab oma päikeseelektri tarbimise välja arvutada.
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.