Augustis jätkus tööstustoodangu laiaulatuslik langus
Tööstusettevõtted tootsid tänavu augustis püsivhindades 11,9% vähem toodangut kui aasta tagasi, toodang vähenes kõigis kolmes sektoris: energeetikas 26,2%, töötlevas tööstuses 9,3% ning mäetööstuses 41,5%, teatas statistikaamet.
Statistikaameti juhtivanalüütiku Helle Bunderi sõnul vähenes augustis, nagu terve 2023. aasta jooksul, töötleva tööstuse tegevusalade lõikes tööstustoodangu maht enamikus harudes. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest kasvas ainult põlevkiviõli (22,0%) tootmine,“ lisas Bunder teates.
Kes praeguse perioodi üle suudab elada, võib järgmisel sügiselt vabamalt hingata, sest avanevad uued võimalused ja üks suur valdkond annab ka katusetöödele hoogu juurde, analüüsisid turuolukorda Katusefirma OÜ müügijuht Riho Reispass ja Põhja-Eesti piirkonna juht Erki Heliste.
Kui vaadata elektriehituse sektori tellimuste mahtu, siis langus jõudis sinna juba tänavu teises kvartalis, mil oli märgata, et projektide arv hakkas kahanema ja see trend jätkub aasta lõpuni ning tõenäoliselt ka järgmisel aastal, rääkis turuolukorrast W.EG. Eesti juhatuse esimees Timo Raimla.
Peagi avaneb mäe- ja töötleval tööstusel võimalus taotleda toetust oma tootmise säästlikumaks muutmiseks – ressursiauditite tegemiseks ja ressursse tõhusamalt kasutada võimaldavateks investeeringuteks. Ressursitõhususe arendamiseks on planeeritud Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist eraldada 34,5 miljonit eurot, millele lisandub ettevõtete omaosalus.
Ehituse väikseid mahte võrreldes aastaga varasemaga näeme eelkõige sellepärast, et eelmisel aastal ei julgetud teha plaane. Kui erasektor ei ehita, siis on riigil võimalik võtta ette suuremaid projekte sest ehitusturul on ehitamise jõudlust rohkem, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.