Kundas tunamullu ja mullu läbi viidud tööstuslikus mastaabis kaks suuremat katseseeriat täiendavate tsementsete materjalide osas on paljulubavad.

- Kunda Nordic Tsemendi tehas. Foto: KNT
Betoon on kahtlusteta inimkonna poolt enim kasutatud ehitusmaterjal, selle tootmiseks vajalik tsemenditööstus on nii suure mahuga, et paiskab õhku arvatavalt seitse protsenti kogu maailma süsihappegaasi heitmest. Kuna ehitamise mahtude kahandamine ega ka betooni asemel mõne muu materjali kasutuselevõtt ei ole mõeldav, on süsinikujalajälje vähendamiseks peamine tulemusi andev tee tsemendi tootmisel CO2 atmosfääri eraldumise vähendamine. Peasiht on viia tsemenditootmine koos betoonikasutusega summaarses süsinikuheitme vaates nulli.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Betooni 3D-printimise tehnoloogia on veel nii uus, et arendada tuleb nii segusid kui ka masinaid. Tallinna Tehnikakõrgkool koos betooni 3D-printimise juhtgrupiga on viimastel aastatel arendusprojekti raames uurinud tsemendi asendusmaterjalide kasutusvõimalusi 3D-printsegudes, aga ka tehnoloogia täiustamist ning tarkvaraarendusi printeri juhtimiseks. Kogemusi jagavad juhtgruppi kuuluvad Andrus Liblik ja Gustav Gerretz (OÜst Haragrupp) ning Ehitusinstituudi direktor Aivars Alt.
Veel kümmekond aastat tagasi olid osaliselt betoonist ka tuulikute mastid ja kuigi kogemusi nende rajamiseks pigem nappis, saadi hea stardipositsioon tänapäevaste betoonist tuulikute vundamendite valamiseks.
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.