Betoon kui tuulikute alustala – minevik, olevik ja tulevik
Veel kümmekond aastat tagasi olid osaliselt betoonist ka tuulikute mastid ja kuigi kogemusi nende rajamiseks pigem nappis, saadi hea stardipositsioon tänapäevaste betoonist tuulikute vundamendite valamiseks.
Tuuliku vundamendi valamine – valu kiirus peab olema ülimalt täpselt reguleeritud. Foto: Kalev Ramjalg
Ida-Virumaa esimene tuulepark Aseri külje all Aseriaru külas valmis 2011. aastal. Kõigil kaheksal valminud tuulikul olid rootorid tõstetud 90 meetri kõrgusele tüvisilindrikujulisele torujale mastile, millest esimesed 36,5 meetrit oli kohapeal valatud järelpingestatud raudbetoonist ja ülalpool metallist.
Kliima soojenemise pidurdamisel on sihikule võetud energeetika järel üks suurema CO2 koguemissiooniga valdkond – ehitamine, sealhulgas tsemendi-betoonitootmine ning betoonist ehitamine. Millised on Eesti väljavaated alal, kus emissiooninäitajaid kohustavad kahandama nii normatiivid kui ka terve mõistus?
Garaažiuste ja teiste tõstanduste alla tekkivad külmasillad ning ilmastiku mõjul siseruumidesse sattuv sadevesi on aastaid olnud probleemiks paljudes tootmis-, tööstus- ja kaubandusettevõtetes. Lahenduseks on SOJLO®, mis pakub kaasaegseid energiatõhusaid külmasillavabasid uksekünniseid.