Eesti Kunstiakadeemias alustati uute modulaarsete ja kohandatavate hoonete -- muutmoodulmajade -- kontseptsiooni välja töötamist. Muutmoodulmaja projekti eesmärgiks on panna alus tehasemaja projekteerimise õppe- ja arendussuunale EKA arhitektuuriteaduskonnas.
- Renee Puusepp, muutmoodulmajade projekti juht. Foto: Raul Mee, fotograaf
Muutmoodulmajad on modulaarsed ja taskukohase hinnaga, kuid kohandatavad vastavalt ümbritsevatele keskkonnale ja elanike vajadustele. Kontseptsioonide järjepideva arendamise ja katsetamise tulemusel on kavas jõuda reaalselt tehases toodetavate lahendusteni, teatas projekti juht, EKA vanemteadur, arhitekt ja arvutusliku arhitektuuri teoreetik Renee Puusepp (PhD).
Arendustöö põhitäitjad on EKA lõpetanud arhitektid Marianna Zvereva (MSc) ja Lauri Läänelaid (MSc). Samuti on arendustegevusse kaasatud nõustajatena insenerid Tallinna Tehnikaülikoolist – Eero Tuhkanen ja Kristo Kalbe. Majatootekontseptsioonide väljatöötamisse kaasatakse kohe algusest peale ka moodul- ja elementmajade tootjad Egle Vogt Harmetist ja Lauri Tuulberg Welemendist.
Projekti rahastatakse EKA arendusgrandi vahenditest ning seda toetavad rahaliselt ja prototüüplahenduste tootmisega moodumajade tootja Harmet, puitelementmajade tootja Welement ja tarkvaraga Eesti esimese majakonfiguraatori looja Creatomus Solutions. Projekti jooksul kutsutakse selles osalema teisigi majatootjaid ja arhitektuuribüroosid.
Muutmoodulmaja arendusprojekt on jätk 2018. suvel EKA arhitektuuriteaduskonnas käivitunud MasinMaja pilootprojektile, mille käigus töötati välja kolm uudset puidust masskohandatavat – tehases automaatselt toodetud standardsetest elementidest kuid paindliku arhitektuuriga – eluhoone ideelahendust.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.