• 08.03.19, 13:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Huvigrupid paluvad presidendil jätta muinsuskaitseseadus välja kuulutamata

Eesti Omanike Keskliit, Eesti Erametsaliit, Jõelähtme vald ja MTÜ Rebala Kultuuriruum paluvad presidendil jätta välja kuulutamata Riigikogus veebruari algul seadusena vastu võetud muinsuskaitseseaduse eelnõu. Seaduse väljakuulutamisega kaasneks aga suur õiguslik segadus, mis puudutab kõiki suuremaid linnu, kus on loodud muinsuskaitsealad, leiavad ühendused.
Huvigrupid paluvad presidendil jätta muinsuskaitseseadus välja kuulutamata
"Kuigi seadus deklareerib, et muinsuste kaitse on kõigi ühine mure, jäävad muinsuskaitseliste objektide hooldamisega seotud kulud valdavalt omanikele. Tulemusena võivad paljud muinsused hävineda, sest omanikel ei ole vahendeid, et kohati absurdseid muinsuskaitselisi nõudeid täita. Huvirühmad juhivad presidendi tähelepanu peamiselt muinsuskaitsealade määrustega ning omandipiirangute mittehüvitamisega seotud vastuoludele põhiseadusega. Nimelt kaob seaduse jõustumisel muinsuskaitsealadel seaduslik alus. Lisaks võimaldab seadus delegeerida põhiõiguste piiramise täitevvõimule. See eirab otseselt põhiseadusega sätestatud võimude lahususe ja tasakaalustatuse põhimõtet. Samuti on seadusandlik võim loovutanud omandipõhiõiguste tagamise ministrile, kes võib oma suvast otsustada, kas omandiriivet hüvitatakse või mitte. Omandipõhiõiguse tagamine on seadusandliku võimu kohustus ja piirangute mittehüvitamine on vastuolus võrdse kohtlemise põhimõttega," seisab ühenduste pöördumises.
"Seadus, mis jätab kodaniku ja tema põhiõigused riigivõimu eest kaitseta, võib olla hea muinsuskaitseametile aga mitte omanikele. Seaduse väljakuulutamata jätmisega ei kaasne dramaatilisi tagajärgi, sest seadus ei ole seotud riigieelarvega ega EL õigusest tulenevate nõuetega."
Seadus on plaanitud jõustuma 1. mail 2019.
Loe uue muinsuskaitseseaduse kohta pikemalt SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 15:42
Saksa termoploki maaletooja: ehitasin sellest oma maja ja enam muid materjale ei tahagi
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele