Eesti ja Kesk-Läänemere regiooni puidutöötlemise sektor on oma tehnoloogilise arengu ja ekspordikogemusega saavutanud Euroopa turul arvestatava positsiooni, kuid Aasia turule sisenemise praktika erineb EL-i turust märkimisväärselt. Kesk-Läänemere regiooni ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks Hiina turul on ellu kutsutud projekt LEF Network to China, millega liitus ka Eesti Puitmajaliit.
- Shanghai külje all asuv elementmaja on mõeldud kohvik-restoraniks. Hoone tootis ning Hiina eksportis Saare Erek. Foto: Saare Erek
Uutee eksportturgude puhul on väga tähtis korralik eeltöö. Suurriigi, nagu Hiina korral tundub info- ja töömaht eriti hoomamatu ka laialdase rahvusvahelise ärikogemusega ettevõtte jaoks. Oluline turule sisenemise info on võimalik välja sõeluda aga näiteks koostöös teiste sarnaste sektorite ja ettevõtetega. Eesti Puitmajaliit asutuski partnerina Läti Kaubandus-Tööstuskoja juhitavasse Central Balticu projekti „LEF Network to China: Läti-Eesti-Soome puidusektori koostöövõrgustiku eksporditugi Hiina turule“ koostöö arendamise ja toetamise eesmärgil.
„Oleme klastri tegevusi planeerides kümne aasta vältel keskendunud Euroopa turu avamisele ja Eesti puitmajaklastril on kindlasti suur roll selles, et meie puitmajatootjad on täna Euroopa suurimad oma valdkonna eksportöörid. Järgnevatel aastatel soovime lisaks põhiturgude toetamisele aidata ettevõtetel siseneda ka kaugematesse riikidesse, mida LEF projekt suurepäraselt võimaldab,“ põhjendab projektis osalemist Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil.
„Kindlasti on projekti lisandväärtus ka koostöö arendamine Läti kolleegidega, pakkudes meile neutraalse võimaluse oma peamisi konkurente paremini tundma õppida. Hiina turu mahtu arvestades oleme regioonina kindlasti partnerid,“ lisab Kivil.
LEF Network to China projekti eesmärk on toetada kõrge lisandväärtusega puidupõhiseid tooteid (puitmajad, sisekujundus- ja ehitusmaterjalid, puidust aknad-uksed jne) valmistavate Eesti, Läti ja Soome ettevõtete sisenemist Hiina turule. Projekti raames saavad ettevõtjad suurendada oma teadmisi, oskusi ja kogemusi Hiinast kui sihtturust ning sealsest ärikeskkonnast.
Projekti tegevused hõlmavad ühised kontaktreise Hiina, osalemist ühisstendiga erialamessidel, sektorit tutvustavate hiinakeelsete materjalide koostamist, ekspordikoolitusi, ettevõtetele ekspordiplaani koostamist, turu-uuringuid, kohapealset tuge, et jõuda õigete partneriteni Hiinas ja aidata ettevõtetel arendada välja oma müügivõrgustikku.
Projekti juhtpartneriks on Läti Kaubandus-Tööstuskoda, partneriteks Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Läti Puitehituse Klaster, Eesti Puitmajaliit ja Satakunta Rakenduskõrgkool Soomest.
Projekti kestab kuni märtsini 2021. Projekti tegevuste elluviimist rahastab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond 1 178 072 euroga.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.