2016 I kvartali eluasemelaenude käive oli Eesti Panga andmetel 200 miljonit eurot. See on aastatagusest laenukäibest 5,3% enam, mis on viimase viie aasta madalaim laenukäibe juurdekasv.

- Majad Peetri külas Tallinna lähistel. Foto: Raul Mee
Varasemate kvartalite jooksul on aastane laenukäibe kasv ületanud kümmet protsenti, kuid jõudnud 2014 I kvartalis isegi 34 protsendini.
Laenukäibe kasvu aeglustumise taga ei ole kinnisvaraturu jahtumine. Elamispindade turul tehakse tehinguid endiselt usinaid, kuid siiski võib öelda, et Tallinna korterituru tehingute arvu juurdekasv ja hinnatõus on tänaseks hoo maha võtnud. Kui tehingute arvu juurdekasv tõmbub koomale ja hinnatõus on pidurid peale saanud, on ka laenuressurssi vaja vähem kaasata.
Laenukäibe kõrval tasub silm peal hoida laenujäägil ehk tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude summal. Eluasemelaenude jääk on jõudnud 6,4 miljardi euroni ja selle aastane juurdekasv on 4,4%. Laenujäägi juurdekasv ületav kordades sisemajanduse kogutoodangu kasvu, kuid jääb veel alla palkade tõusule. Eeldusel, et keskmise palga kasv aeglustub, viib laenujäägi endises tempos kasv laenukoormuse suurenemisele.
Hetkel siiski veel võib laenukoormust hinnata mõistlikuks, st laenude mõõdukal määral eluasemelaenu võtmiseks on veel ruumi.
Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €
Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi aastane juurdekasv
Seotud lood
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.