Tööstuspargid on ettevõtete jaoks kiire võimalus leida pind ja ruumid, kus oma tegevust alustada, ilma et peaks ise maa ostmise, tehnovõrkude ja sageli ka hoonete rajamisega tegelema. Hinnad on buumiajaga võrreldes mõistlikud.
AS Tallinna Tööstuspargid on Tallinna linna 2004. aastal asutatud äriühing. Ettevõtte juhataja Ivar Lindpere ütleb, et tegevuse eesmärk on soodsate tingimuste tekitamine tööstusliku tootmise arendamiseks ja uute töökohtade loomine Tallinnas.
“Ehitame valmis kõik vajalikud kommunikatsioonid iga krundi piirini, samuti rajame teed, tänavad ja tänavavalgustuse. Tehnoloogilistest vajadustest lähtuvalt püstitavad arendajad tootmis- ja ärihooned endale ise. Tootmist planeerival ettevõttel, kes meie tööstuspargis krundi ostab, tuleb rajatavate hoonete jaoks ainult ehitusprojekt koostada ning pärast seda võib ta kohe ehitustegevust alustada,” selgitab Lindpere.
Kui arendaja ostab planeerimata maa, võtab detailplaneeringute tegemine ja tehnovõrkude väljaehitamine vähemalt viis aastat või enamgi. “Bürokraatiat on palju ning raha- ja ajakulu suur. Meilt krundi ostmisel jääb kõik see ära. Krundi soetamise järel on mitu ettevõtet tootmistegevuse vähem kui aastaga käivitanud,” lisab ta.
Tallinna Tööstusparkide arendatud Tondiraba tööstuspargis on kõik krundid Lindpere sõnul ostja juba leidnud, Betooni tööstuspargis on kuuest kinnistust müügis neli. Suur-Sõjamäel on kaheksa krundi infrastruktuuri ehitamine lõppjärgus. Kommunikatsioonid on rajatud ja asfalteerimine toimub suve alguses. Tööstuspargi teine osa ehitatakse välja nõudlusest lähtuvalt.
Ettevõtjaid takistab rahapuudus. “Arendajatel on küll huvi tootmistegevuse vastu Tallinnas, kuid põhiline takistus on investeeringuteks vajaliku raha leidmine soodsatel tingimustel. Arendaja jaoks on krundi hind kõikidest kuludest vaid 6–7%, üle 90% läheb selleks, et ehitada hooned ja osta vajalikud seadmed,” räägib Lindpere.
Oleme Tallinna linnale kuuluv isemajandav aktsiaselts, sõnab ta. Kruntide müümiseks korraldatakse arenduskonkursse. “Arendajate valimisel võtame 50% ulatuses arvesse tehingu kasumlikkust ja 50% ulatuses hindame seda, kui palju luuakse uusi töökohti.”
Tööstusparkides on nüüdseks koha leidnud üksteist töötavat tootmisettevõtet, esindatud on erinevad tegevusvaldkonnad, nagu logistika ja laomajandus, kalatööstus, tegutseb suurköök, tegeletakse autoremondiga ning elektroonika- ja elektrotehniliste seadmete tootmisega.
2012. aastal toimus kolm müügitehingut, sellel aastal prognoositakse neid teha sama palju. Mitme arendajaga on läbirääkimised pooleli.
Hinnas annab kaubelda. Kruntide hinnad olid kõige kõrgemad aastail 2005–2006. “Pärast seda oleme hindu majandussituatsioonist ja nõudlusest sõltuvalt korrigeerinud.
Praegu on pakutavate kinnistute ruutmeetri hind 58 eurot, millele lisanduvad tehnovõrkudega liitumise tasud.
“Arendatud kinnistud asuvad Tallinnas Lasnamäel, kus elab üle 100 000 inimese. Seega on tööjõu kättesaadavus väga hea. Transpordiühenduse üle kõikidest suundadest ei saa ka kurta,” kiidab Lindpere asukohta.
Loe pikemalt 8. mai Äripäeva lisast Kinnisvara.
Seotud lood
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.