Haapsalus Linnamäel ise tuulegeneraatori ehitanud Tarmo Kadakas ütles, et tema elektriarveid vähendas tuulegeneraatori käima panek märgatavalt.
“Hakkasin hobikorras aastat poolteist tagasi tuulegeneraatorit ehitama. Kahe kuuga oli generaator valmis, masti sai paika mullu mais,” selgitas Kadakas, kuidas sai tema majapidamisse 1kW generaator, mis vuriseb 22 meetri kõrgusel masti otsas.
„Generaator toodab tuuliste ilmadega rohkem elektrit kui ise tarbin ja tänu sellele tekkis mõte, et peaks genetraator inverteri abil otse võrku ühendama. Plaanis on tulevikus ka ülejääke realiseerimisega hakata,“ selgitas Kadakas, kes plaanib lisaks tuulikule ka päikesepaneelid paigaldada.
Elektrisüsteemi võrku ühendamiseks vajalik SMA inverter on tal juba tellitud, kuigi ametliku liitumisega seonuv on veel segane. “Kohaliku eletriga varustaja Fortumiga käisin rääkimas. Olin esimene omataoline. Nemad ei osanud seisukohta võtta,” ütles Kadakas, kelle sõnul on huvi tema vastu suur ja kes näeb, et peagi tahavad paljud ise endale elektrit toota ja sealjuures ülejäägid võrku müüa, kui vastav seadusandlus vastu on võetud.
Seotud lood
Euroopa Liidu standardite harmoniseerimise käigus on ka Eestis välja töötamisel kord, mis võimaldab väiketootjal oma seadmed lihtsustatud korras võrku ühendada ja loob eletri müümiseks vajalikud tingimused.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.