Dekoratiivkiht võib õhuke olla
Ent milline on piisav ja sobiv krohvikihi pakus? “Fassaadil võiks lubikrohvi paksus olla 18 –24 millimeetrit, samuti siseruumides. Loomulikult, kui tegu on pelgalt dekoratiivsuse pärast krohvitud pinnaga, võib krohvikihi paksus toas olla kas või 10 millimeetrit,” rääkis Tubin.
Savikrohvi puhul piisab kivipinnal õhemast, pooleteisesentimeetrisest krohvikihist. Puitpinnad vajavad paksemat kihti, sest liiga õhukese kihi puhul võivad muidu tekkida mõrad.
Lihtsamad tööd peaksid olema jõukohased ka isetegijale: väga valesti on midagi keeruline teha. Algajal võib lõpptulemus jääda ebaühtlasem, ent eks siingi kehtib vanasõna “ise tehtud, hästi tehtud” – sooja savikrohviga kaetud pinnalt ei olegi vaja loodiga mõõdetavat siledust taga ajada. Oluline on lihtsalt mitu kihti (aluskiht, vahekiht ja lõpuks viimistluskiht) krohvida.
Krohvidel lai värvivalik
Krohvisegusid saab nii ise kokku segada kui ka valmis kujul osta. “Kui küsimus on vaid ühe seina või toa krohvimises, siis need, kes ise teevad, eelistavad enamasti valmissegusid. Eestis on mitu tootjat, kes lubi- või savipõhist kuivmörti pakuvad, valida saab tera suurust ja värvitooni,” selgitas Tubin. “Oma ettevõtte tarbeks segame mördi tavaliselt ise kokku.”
Lubimördi värvitooni määrab lubja osakaal: mida enam lupja, seda heledam. Samuti mõjutab lõpptulemust kasutatava liiva toon: valget karva liiva lisamisel jääb lõpptulemus heledam.
Savikrohvi värvi määrab peamiselt savi toon, vähem liiva toon ja lisatud kiudained. Eestis leidub seitset liiki savi, mille värvus varieerub hallikast ookrini. Valikus on hallikad ja kollakad toonid. Masstootmisesse erilised värvitoonid tavaliselt ei jõua – need on seevõrra kallimad. Krohvi võib üle värvida kaseiin- või savivärvidega, nii säilivad seina hingavad omadused.