Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Urmas Mardi sõnul tekkimas taas huvi katusekorterite väljaehitamise vastu. Ühistul otsustusõigust ei ole, ent vajalik on kahe kolmandiku korteriomanike nõusolek.
“Mullu, masu tippajal oli katusekorterite pakkumist nõudlusest enamgi, ent nüüd on jälle tekkimas huvi,” sõnas Mardi.
Uue korruse kasutuselevõtt ja ehitus nõuab muude asjaajamiste kõrval maja korteriomanike otsust.
“Pööningukorruse väljaehitamine puudutab ka korteriomandit ja seetõttu ei ole ühistul siin õigust otsust teha,” sõnas Mardi.
Kui varem oli vajalik kõigi korteriomanike jah-sõna, siis nüüd piisab ka kahe kolmandiku korteriomanike poolthäältest.
“Samas on inimesed valesti aru saanud, otsekui võiks 2/3 inimeste nõusoleku puhul kohe ummisjalu edasi tegutseda. Tegelikult tuleks selgeks teha, miks see 1/3 vastu on, kas tegu on emotsionaalse vastuseisuga, tingivad selle ehituslikud või õiguslikud asjaolud,” kommenteeris Mardi.
Tõsiseks argumendiks võiks tema sõnul lugeda näiteks seda, kui keegi elanikest on ise ehituse juures olnud ja teab, et vundament ei pruugi kannatada veel ühte lisakorrust.
“Oluline on ka rahaline argument, kui näiteks investeeringu väärtus oleks reaalsest turuhinnast madalam,” rääkis Mardi.
“Emotsionaalsed argumendid seevastu on sellised, kus inimene väidab, et tal pole siis ju kuskil ratast hoida või et talle põhimõtteliselt ei meeldi idee, et tema pea kohal keegi elab ja käib,” lisas ta.
Keeruline koht on ka see, et tegelikult peaksid pooled enne otsuste tegemist ja ehitustööde algust detailselt üles kirjutama maja vajadused ja otsustama, milliseid investeeringuid on vaja teha. “Katus, küttesüsteem, fassaaditööd, elektri- ja torutööd, iluremont,” loetles Mardi.
Loe pikemalt tänasest
Äripäevast.
Seotud lood
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.