Kodumasinad on viimase aastakümne jooksul palju muutunud. Robottolmuimeja on küll muutunud kodudes üsna levinuks, kuid tavalised traditsioonilised tolmuimejad pole kuhugi kadunud ja ka neid ostetakse endiselt jõudsalt. Aga kumba ikkagi eelistada ja mille põhjal otsust langetada?
Millal valida robottolmuimeja?
Robottolmuimeja ei pruugi sobida igaühele, kuid mõnes kodus võib see saada tõeliselt asendamatuks. Millisesse majapidamisse see sobib ja mis on selle plussid?
Mugavus ja ajasääst
Üks tugevamaid argumente robottolmuimeja kasuks on kindlasti selle mugavus ning kasutamisega saavutatav ajasääst. Robot planeerib oma tööd ise ning sekkuma peab väga vähe. Põrandad saavad justkui isenesest puhtaks ja muidu põrandate koristamiseks läinud aega saab nüüd muuks kasutada.
Nutikas masin
Robottolmuimejad on väga nutikateks loodud. Nad tuvastavad edukalt takistusi ja tunnetavad ära trepimademed. Mõnel mudelil on ka kaamerad, et saaksid läbi telefoni oma kodul silma peal hoida ning vaadata, kus masin parasjagu puhastab. Enamus neist ongi telefonirakendusega ühendatud, kus saab tööd jälgida ja masinat tööle ka panna.
Kuid takistuste vältimine tähendab seda, et masin päris igalt poolt ei puhasta ning mõned kohad võivad jääda vahele. Samuti võivad osad mitte nii targad robotid jääda kinni lävepakule või juhtmetesse.
Pidev puhtus ja vähem allergiaid
Kiire elutempo juures võib ikka juhtuda, et iga päev ei jõua tolmu võtta. Robottolmuimeja toimetab ise ning hoiab põrandad pidevalt puhtana. Kui kannatad tolmuallergia käes, siis on see suurepärane lahendus.
Lisaks on paljudel robotitel ka märgpuhastuse funktsioon, mis samuti aitab paremini puhtust luua. See aga vajab veidi lisahooldust – lapid vajavad aeg-ajalt puhastust. Siinkohal tuleb aga appi
pesumasin. Pesumasinasse tasub pista ka muud tüüpi tolmuimejate HEPA-filtrid.
Kui palju on põrandapinda?
Ise tegutsev tolmuimeja on hea mõte, kui kodu on pigem väiksem või keskmise suurusega. Robottolmuimejatel on oma tööaeg ning kui aku vahepeal tühjenema hakkab, läheb see laadima ja jätkab hiljem samast kohast. Seega kui pinda on väga palju, peab robot end mitu korda laadimas käima või saab hoopis tolmukoguja täis. Samuti ei oska ju robottolmuimeja trepist üles minna, seega kui majal on mitu korrust, saab see teha tööd vaid ühel.
Hea ligipääs
Kuna robottolmuimeja töötab ise ning on tegelikult üsna madal, saab see koristada ka seal, kus tavaline tolmuimeja ei pruugi mahtuda. Nii saavad puhtaks kõik kohad, ilma et peaks diivanit nihutama või kapialuse puhastamiseks põlvili laskuma.
Paksud vaibad
Robottolmuimeja sobib peaaegu kõikidele pindadele. Parketti, puitu ja kivi on robottolmuimejal lihtne puhastada. Ka õhemate vaipadega saab see hakkama. Kuid mida paksemad on vaibad, seda keerulisem on robotil hakkama saada ning tulemus ei pruugi olla nii hea. Samuti võivad probleemiks saada vaibal narmad.
Millal valida traditsiooniline tolmuimeja?
Hoolimata robottolmuimejate laiast levikust ei ole tavalised tolmuimejad kuhugi kadunud. Mis on nende eelised nutikate masinate ees?
Võimsus
Pole midagi parata, aga tavalised tolmuimejad on enamasti võimsamad ning parema imemisvõimsusega. Neid saab probleemideta kasutada ka tugevama mustuse ja tolmu korral, nagu näiteks lemmikloomade karvad. Kuigi - on olemas ka robottolmuimejaid, mis suudavad juhtmega masinale ses osas konkurentsi pakkuda.
Mahutavus
Voolikuga tolmuimeja kogub mustuse tavaliselt mahukasse tolmukotti, mida ei pea eriti tihti vahetama. Robottolmuimeja väikesed konteinerid vajavad pidevalt tühjendamist, kui tegu ei ole just uuema mudeliga, millel on laadimisjaamas prügikonteiner.
Sobib kõikidele pindadele
Kui robottolmuimeja võib paksude vaipadega hätta jääda, siis tavaline masin on edukas kõigil pindadel. Nii et kui kodus on palju pakse vaipu, tasuks eelistada manuaalset masinat. Kui elamine on suur ja mitmekorruseline, siis on samuti lihtsam toimetada masinaga, millel ei saa vahepeal aku tühjaks.
Saad ise reguleerida tööd
Tavalise tolmuimejaga saad ikkagi oma silmaga hinnata, kas põrand on nüüd puhas või on kuskilt vaja veel puhtaks tõmmata. Ka sobib see paremini ootamatusteks, kui järsku on vaja koristada. Võimalusel saab liigutada mööblit, mänguasju, vaibad ära võtta ehk saadki töövõtteid ja intensiivsust reguleerida vastavalt vajadusele.
Hind
Kui veel mõned aastad tagasi puudusid turult odavama klassi robottolmuimejad, siis nüüdseks on hinnad langenud. Siiski on tavaline tolmuimeja soodsam ning kvaliteetse robottolmuimeja eest tuleb ikkagi rohkem maksta.
Varstolmuimeja
Kui pole soovi osta robottolmuimejat ning ka tavaline tolmuimeja tundub natuke liiga raske ja kobakas, siis paljude lemmikuks alternatiiviks on saanud varstolmuimeja.
Neid on nii juhtmega kui ka juhtmeta, erineva võimsuse, hinnaklassi ja mitmekülgsete funktsioonidega, näiteks turbopuhastus või pesu.
Varstolmuimeja on kerge, nii et seda on lihtne kasutada ja mugav mööda maja kanda. Samuti võtab see vähe ruumi.
Foto: 1a.ee
Kokkuvõtteks
Ei saa öelda, kas parem on robottolmuimeja, tavaline masin või hoopis varstolmuimeja. Kõigil neil on omad eelised ja puudused ning lõppude lõpuks on ju iga kodu erinev. Seega valiku tegemisel peab alati arvestama enda vajadustega.
1a.ee veebikaubamajas on suur valik erinevaid kodumasinaid igale maitsele. Sealt leiad oma koju ka just sellise tolmuimeja, nagu vaja!
Seotud lood
Kui räägitakse ärikinnisvarast, pööratakse enamasti tähelepanu selle asukohale, suurusele ja siselahendusele. Katuse peale mõeldakse sageli alles viimases järgus. Ent katus ei ole pelgalt funktsionaalne element, mis kaitseb vihma ja tuult eest. Tänapäevane katus on osa hoone toimivusest, energiatõhususest ja visuaalsest kuvandist. Kuidas teha katuse puhul tark otsus? Miks on oluline lähtuda kvaliteedist, mitte ainult hinnast? Ja mis rolli mängib katus ettevõtte jätkusuutlikkuses?