• ST
  • 11.04.22, 12:36

Ajaloolisest majast sai linna uhkus

Saatuse keerdkäikudes on Posti 9 ajalooline hoone näinud nii ilusaid kui ka halbu aegu: eestiaegset stabiilsust ja nõukogude perioodi natsionaliseerimist, hävitavat tulekahju ja tuhast tõstvat renoveerimist. „Kuna hoone on varasemalt põlenud, oli võimalik säilitada vaid selle ajalooline välisilme. Vahelaed ehitati uued, osa siseseintest renoveeriti ning osa ehitati uued,“ meenutab OÜ Vilcon Ehitus objektijuht Urmas Kalmann tööde käiku.
Viljandis Posti tänav 9 on uue hingamise saanud üks uhke ja ajalooga maja. Nagu ikka, tõi vana korrastamine vaat et rohkem üllatusi kui uue ehitamine, tulemus on aga nähtud vaeva väärt.
  • Viljandis Posti tänav 9 on uue hingamise saanud üks uhke ja ajalooga maja. Nagu ikka, tõi vana korrastamine vaat et rohkem üllatusi kui uue ehitamine, tulemus on aga nähtud vaeva väärt. Foto: Oleg Harchenko
„Meil tuli maja seest tühjaks teha kuni keldripõrandani. Rajati uued raudbetoonvahelaed, sisuliselt hakati hoonet uuesti üles ehitama,“ lisab arendaja Raul Alliksaar tööde algust meenutades. „Tellisseinad tõid esile hoone väärika ajaloolise tausta. Arhitektuurse lahenduse poolest oli tegu väga huvitava tööga, sisuliselt ehitati müüride sisse 100% uus maja.“ Kahekümne korteriga maja uhkuseks ongi vanad tellisseinad, mis on puhastatud ja interjööris ka siseseintena nähtavale jäetud. „Koostöö arhitekt Margus Maistega Proge OÜst sujus väga hästi ja ühiselt panime ka sisekujunduse põhimõtted paika, kasvõi sellised detailid nagu koridoride või duširuumide plaadivalik,“ kiidab Alliksaar.
Korralik heliisolatsioon
Kui Eestis eelmise ehitusbuumi ajal kerkinud papimajad said kiiresti kurikuulsaks oma läbikostvusega, siis Posti 9 maja saab kiidelda hea heliisolatsiooniga.
„Kasutasime bauroci plokke nii korterite siseseinte kui ka korterite vaheliste seinte materjalina. Seda lahendust soovitas ka ehitaja, sest bauroc-plokkidest ehitades edeneb töö kiiresti, materjal on kergesti töödeldav, kvaliteedis saab kindel olla ja toode on ka hinnalt vastuvõetav,“ räägib Alliksaar.
Samal nõul on ka Urmas Kalmann, kes tõi esile, et korterelamu puhul on helipidavus väga oluline: „Korterite ja koridoride vahelised seinad ehitasime bauroc ACOUSTIC kergplokkidest. Selline kolmekihiline vaheseina konstruktsioon – plokk, vill/õhkvahe, plokk – on meil juba eelnevalt mitmetes kortermajades kasutusel olnud. Helipidav ning kergesti töödeldav ja viimistletav pind. Ka tööprotsess on kiire ja puhas.“
Lõpptulemusega rahul
Väljakutseks ehitajale sai ka eriosade lahenduste väljatöötamine. „Hea, kui on pikaajalised partnerid projekteerijate ja alltöövõtjate näol, kelle abiga said tekkinud probleemid valutult lahendatud,“ rääkis Kalmann.
Rohkem kui 100 aastat tagasi ehitatud hoone kohandamine tänapäevaste mugavustega kortermajaks on väljakutse, ent kokkuvõttes on Alliksaar tulemusega rahul: „Uut maja on nullist lihtsam ehitada, kui niisugust ajaloolist maja renoveerida. Päris alguses lootsime, et see on edukoht, et toorik on olemas. Siiski tuli uuesti teha rohkem, kui oleksime osanud arvata. Lõpptulemuse üle võime aga uhked olla.“ Hea tunde annab see kindlasti kõigile osapooltele, kui värske korteriomanik on rahul ja korterid on arendajalt probleemivabalt uutele omanikele üle antud. Seejärel saavad projektimeeskond ning arendaja sirge seljaga uutele väljakutsetele vastu minna.
TASUB TEADA!
-Tuntud Viljandist pärit ärimees Georg Schnurberg ostis Posti tänava äärse krundi 1905. aastal ja püstitas sinna kahekorruselise tellisfassaadiga korterelamu.
-1940. aastal hoone natsionaliseeriti.
-1980. aastatel oli Posti tn 9 omanik Viljandi EEV (ehitusvalitsus), hoones asusid äriruumid (telegraaf-post) ja 16 korterit, milles elasid Nõukogude Liidu sõjaväelaste perekonnad.
-1995. aastal, kui sõjaväelased lahkusid, süüdati hoone läänetiib. Hävisid enamik vahelagesid, trepid ja interjöör. Kivikatus ja vahelagede talad taastati kohe ilma projektita põlengu järel, kuid ehitustöödega kaugemale ei jõutud.
-2000. aastate alguses avas hoone idatiivas esimesel korrusel kontori Eesti Energia, ülejäänud maja seisis konserveerituna.
-2017. aastal ostis maja Varaks OÜ ja arhitekt Margus Maiste projekteeris sellest 20 korteriga elumaja. 2020. a jaanuaris sõlmiti ehitusettevõttega Vilcon Ehitus OÜ maja renoveerimise ehitusleping, ehitustööd vältasid poolteist aastat.
-Hoone rekonstrueerimisega saadi valmis 2021. aastal.
-Samale kinnistule on arendaja ja arhitekt planeerinud veel ühe 6 korteriga elamu ja ühe 12 korteriga elamu ehitamist.
Loe lähemalt: www.bauroc.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 15.11.24, 09:47
Metek – Eesti fassaadiehitusettevõte, kes on usalduse võitnud välisturgudel
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele