• 29.05.15, 10:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Pärast kaklust rusikatega ei vehita

Viimasel ajal on meedias üha enam puhutud suureks Rahandusministeeriumi hoone lammutamist ning rahvakeeles superministeeriumi kompleksi ehitust. Kogu selle mulli juures on jäänud vaikseks hääleks ratsionaalsus.
Rahandusministeeriumi lammutamine
  • Rahandusministeeriumi lammutamine Foto: Andras Kralla
Rahandusministeeriumi vana hoone lammutamine ja uue, nn superministeeriumi kompleksi ehitus on põhjustanud palju emotsioone. Üks levinud arvamus on, et riik raiskab raha mõtetutte hoonete ehitamisele ja teeb seda valesti: liiga odavalt või siis liiga kallilt.
Kahjuks ei käi aga emotsioonide vahendamisega kaasa samal määral argumentatsiooni.  Ma pole veel näinud võrdlustabelit, kus on välja toodud uue hoone rajamise ja vana lammutamise maksumus, hinnatud võrdlevalt hoonete funktsionaalsust ja esteetikat. Ometi oleks just selline algandmestik see, millest arutelu peaks  algama.
Kui vana on väärtuslik, tuleb seda hinnata ja säilitada. Ehitustehnilisi lahendusi selleks tänapäeval on piisavalt. Samas pole vanast põhjust kümne küünega kinni hoida, kui plaanitav uus on odavam ja kaunim.
Tuleb meelde kunagine Tallinna Tehnikaülikooli esimese ühiselamu renoveerimine, mis õpetas aastaid tagasi, et odavam on ehitada uus kui säilitada vana. Samuti võib märgata kuurortlinnades, et vanad väärtuslikud puumajad on maha lammutatud, ent asemele on kerkinud eelmisega sarnane hoone.
Uut ei saa ehitada ilma millegi vana loobumiseta. Rääkida sellest tuleb aga õigel ajal, õigete inimestega ning leida kompromiss. Rahandusministeeriumi lammutamisel ja uue ühendministeeriumi hoone rajamisel on arutelu õige aeg kahjuks mööda lastud.

Seotud lood

Uudised
  • 11.06.15, 12:07
Tants superministeeriumi ümber
Riigis, kus pidevalt kritiseeritakse raha raiskamist, räägitakse nüüd justkui vastu oma sõnadele. Palju kõneainet toonud superministeeriumi hoone ehitus on takerdunud uue arhitektuurilise konkursi taha.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 15:42
Saksa termoploki maaletooja: ehitasin sellest oma maja ja enam muid materjale ei tahagi
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele