Eelmisel nädalal tõin näite sellest, et olenemata ettevõtte tegevusvaldkonnast, ehitus, tootmine või teenusettevõtted, on neil kõigil sarnaseid pudelikaelu, mis takistavad ettevõttel saavutada paremaid tulemusi.
Üks kõige olulisemaid on mõtteviisi muutumine, mida on keeruline mõõta või hinnata. Kui püüame seda teha läbi erinevate tegevuste, väikeste eduelamuste, kaasates sellesse kogu oma meeskonda, on see võimalik.
Meeskonna kaasamine on siinkohal väga oluline ja mis vajab ehk pikemat käsitlust, kuid jätan selle järgnevateks kordadeks. Siiski ühe näitena meenub mulle üks ettevõte, kes võttis eesmärgiks langetada toote omahinda vähemalt 20%. Tegemist oli ettevõttega, kes pani kokku moodulitest farmaatsiatehaseid.
Ettevõtte juhtkonna kohtus kõikide oma töötajatega ning andis töötajatele piltliku valiku. Staadionil toimub jalgpalli võistlus ja sinu meeskond mängib. Sul on võimalus meeskonda aidata. Nüüd oled sa valiku ees: kas jääd mängu pealt vaatama ja lased meeskonnal kaotada või jooksed platsile ja annad võidule kaasa aitamiseks endast parima. See tähendab, et ükski eesmärk, olenemata kui võimatu see ka ei tunduks, on maksimaalses kaasamises oma roll.
Mõttemuutus nr 2: Sa tead kõike
Me oleme kõik parimad eksperdid tänu oma teadmistele ja kogemustele, me teame kõigist kõige paremini, nii me ka mõtleme ning anname teistele sellest märku. Üldises plaanis ei pruugi see olla just kõige positiivsem külg.
Üks oluline võti "halbadest harjumustest" vabanemiseks efektiivsuse tõstmisel ja tõhusamaks muutumisel, on juhinduda ning aktsepteerida mõtteviisi - ma ei tea midagi. Nii ehituses kui ka teistes tehnilistes sektorites on väga palju eksperte, insenere ja spetsialiste - parima projekti tööplaani lahendused peituvad sageli nende inimeste seas, kes selle praktiliselt ellu viivad. Juhil on olemas küll omapoolsed lahendused, kuid kui tal puudub kogemus tegelikku praktilise tööga, mis toimub ehitusplatsil.
Selline olukord on suurepärane möödarääkimiste tekkeks. Juht kurdab, et kuidas küll tööline aru ei saa. Tööline mõtleb, et kuidas juht ei saa aru, et nii pole võimalik teha, nagu ta arvab. Küsi!
Efektiivsusega tegelnud ehitusettevõtete juhid maailmas on aru saanud, et enne kui alustad efektiivsuse teemaga uue projekti puhul, tuleb uksest väljudes otsustada, kas võtta oma ego kaasa või mitte. Selline suhtumine ei tee juhti nõrgemaks. Juht, kes suhtleb oma töötajatega igal tasandil ja kuulab (selle kõige paremas mõistes), millised on tema parendusettepanekud, ei kaota oma autoriteetsust. Koostöö toimib siis, kui seda tehakse juba kõige algusest saati. Parimad eksperdid peituvad kõigil tasanditel.
Koostöö kõikide tasandite töötajatega aitab eemaldada järgmise raiskamise - alakasutatud personal. Kasuteguriteks on osutunud - kindlamad tööplaanid, vähem tööseisakuid, jne. Vähem tähtis pole ka usalduse tõus ettevõtte sees, meeskondades ja koostöös alltöövõtjatega.
Seotud lood
Olen võtnud ehitusuudiste toimetajana sel aastal pöörata tähelepanu efektiivsusele just ehitussektoris. Olen varasemalt kokku puutunud sellega tootmisettevõtetes, kes veel mõned aastad tagasi suhtusid efektiivsuse teemasse skeptiliselt. Kui tuli majanduslangus, said ka Eesti tootmisettevõtted aru, et „uue alguse“ puhul vanaviisi jätkata ei ole jätkusuutlik ja kasumlik.
Oma ehituse lihtsate mõtteviisi muutuste blogipostituste sarjas olen toonud mõned näited, sellest, kuidas saab ettevõte ise panustada oma efektiivsuse tõstmisele. Võimalusi on palju, kuid viie ilmunu seas olen silmas pidanud rohkem neid muutusi, mis ei vaja suuri rahalisi investeeringuid.
Ehitusuudised.ee ehitusklubi käis eile külas ASil ETS Nord, mille juhid tutvustasid, kuidas on ettevõte oma tegevust mitmeid kordi efektiivsemaks muutnud.
Viie nädala jooksul toon erinevaid mõtteid, kuidas aidata kaasa efektiivsuse tõstmisele Eesti ehitussektoris.Mõttemuutus nr 3: Kui see töötab, siis pole mõtet seda parandada.
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.