Tõnu Mertsina: välisnõudlus paraneb aeglaselt, kuid kindlalt
Ekspordi kasv annab lootust meie majandusseisu paranemiseks, kuid üha rohkem riike toetab oma ettevõtteid ja kaitseb turgu välisfirmade eest. See halvendab ka Eesti ettevõtete konkurentsiolukorda, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Tõnu Mertsina, seekord konverentsil Tööstuse Äriplaan. Foto: Raul Mee
Eelmise aasta suvest alguse saanud kaupade ekspordi kasv novembris jätkus, mis oli ka ootuspärane. Eesti päritolu kaupade väljevedu suurenes aastases võrdluses 6%. Eksport suurenes nii jooksev- kui ka püsivhindades. Kuigi kasvu taga on paljuski eelmise aasta madal võrdlusbaas, oli aasta teisel poolel ekspordikasv varasemast veidi tugevam ka kuises võrdluses. Ekspordi suurenemine peaks toetama ka kogu sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvu.
Kliimaministeerium plaanib kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ja tootlikkuse kasvatamiseks toetada ettevõtteid enam kui 9 miljoni euroga. Toetuse esialgsed tingimused saadeti kooskõlastusringile, et saada tagasisidet nii ettevõtetelt kui ka teistelt ministeeriumitelt.
EfTEN Capital prognoosib tänavu ehitusturu järk-järgulist taastumist, millega kaasneb ka mõõdukas hinnatõus, kuid selle kiirus sõltub, kuidas läheb mitmetel teistel valdkondadest.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.