Eesti ehitusettevõtted ehitasid kolmandas kvartalis 5% vähem kui aasta tagasi, kohaliku turu maht kahanes 6%. Hoonete ehitus on kahanenud üle kahe aasta järjest.
Ehituslube väljastati kolmandas kvartalis 30% vähem, kasutuslube ligi kolmandiku võrra vähem. Foto: Andras Kralla
Statistikaameti teatel ehitasid ehitusettevõtted kolmandas kvartalis kokku 1127 miljoni euro eest, sellest hooneid 686 miljoni ja rajatisi 441 miljoni euro eest. Mullu sama ajaga võrreldes ehitati hooneid 4% ja rajatisi 7% vähem.
Kuigi ehitusturul ei ole eelmise aastaga võrreldavaid tulemusi ilmselt põhjust niipea oodata ja meeleolu sektoris on murelik, siis usutakse, et saadakse hakkama ka uute tingimustega turuolukorras.
Praegune kinnisvaraturg pöörleb kordades madalamatel tuuridel, mistõttu on meie fookus elamuarenduselt pöördunud taas aina enam üld- ja taristuehituse objektidele, rääkis Merko Ehitus Eesti juht Jaan Mäe pärast edukat aastat tulevikuplaanidest.
Ehitusettevõtete TOPis suutis eelmise aasta edu korrata Tartu Ehitus AS, kes saavutas teise koha ka mullu. Kauaegne kogemus ehitussektoris on lubanud juhtidel sõnastada ka edu valemi.
Ehitusettevõtete TOPis kolmanda koha võitnud Pärnumaa ühele suuremale peatöövõtjale Optimus Ehitusele oli eelmine aasta edukas, mille tagasid õigel ajal tehtud õiged otsused, pühendunud meeskond ja pärnakate kogukonnatunne.
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.