Fibenoli tehas ehitatakse siiski Läti tööstusparki
Puidu keemilise töötlemisega tegelev Fibenol alustab Valmiera tööstuspargis tasuvus- ja keskkonnamõjude uuringut, et hinnata asukoha võimalusi biorafineerimistehase rajamiseks, teatas Fibenol Latvia.
Ehitusõiguse lepingule kirjutasid alla Fibenoli ja Valmiera vallavalitsuse esindajad. Foto: Valmiera novads
Eile sõlmiti ehitusõiguse leping Fibenoli ja Valmiera vallavalitsuse vahel, et ettevõte saaks alustada vajalikke ettevalmistustöid suuremahulise ehitusprojekti elluviimiseks. Tehasekompleksi valmimine ja tootmise alustamine on planeeritud 2030. aastasse.
Fibenoli ja Läti riigi vahel täna allkirjastatud koostöömemorandum tähendab, et Raul Kirjaneni osalusega Fibenol rajab oma tööstusliku tehase lõunanaabrite juurde ja Eesti jääb ilma 700 miljoni euro suurusest investeeringust.
Mullu sügisel alanud Mäeküla–Koeru–Kapu km 21,25–25,30 rekonstrueerimine, mille eesmärk on liiklusohutuse ja sõidumugavuse parandamine, on jõudnud etappi, kus on alustatud „roheasfalti“ ehk lehtpuu ligniiniga asfaltsegu katselõigu rajamist nii sõidu- kui kergliiklusteele.
Võimalused süsiniku jalajälje vähendamiseks on juba olemas ja neid tuleb hakata laialdasemalt kasutama. Küll nõuab see ka mõningate riiklike regulatsioonide muutmist ja siin peab riik näitama initsiatiivi vajalike muudatuste kiireks rakendamiseks.
700 ruutmeetrit Ülemiste keskuse parklast kaeti teisipäeval roheasfaldiga, milles kasutatavat ligniini toodab Eesti firma Fibenol. Kui katse osutub edukaks, kaetakse aegamööda ka ülejäänud parkla just roheasfaldiga.
KredExi rekonstrueerimistoetus aastateks 2022–2027 on suunatud korterelamute terviklikule rekonstrueerimisele, et parandada hoonete energiatõhusust, pikendada nende eluiga ning soodustada taastuvenergia kasutuselevõttu. Vahel jääb aga ühistu liikmetel või arhitektil otsuse tegemisel puudu kogemustest ja teadmistest, millist fassaadilahendust oleks mõistlik eelistada.