Suurim hinnalangus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises
2023. aasta juuniga mõjutas tootjahinnaindeksit enim hinnalangus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, toiduainete tootmises ning elektri- ja soojusenergiaga varustamises, ütles statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuht Eveli Šokman
Puidutööstuse tootjahinnad alanesid aastaga veidi. Foto: Andres Haabu
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes 2024. aasta juunis võrreldes eelmise aasta juuniga 0,5%, maikuust oli indeks 0,7% kõrgemal, teatas statistikaamet.
Euroopa Liidu raadamisvabade toodete määrus ehk EUDR on elukauge ja tõstab hüppeliselt puidusektori halduskoormust, kuid väga paljud ettevõtted isegi ei tea, et see on tulemas. Kliimaministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium peavad võtma senisest märksa nähtavama rolli, kirjutab 16 aastat Eesti puidutööstuses töötanud Robert Reisman.
Eesti puidutööstustes ollakse ettevaatlikult optimistlikud – äkki tuleb käesolev aasta parem, kui eelmine. Samas näitavad esialgsed andmed, et saematerjali tootmismahud on olnud aasta esimeses pooles veidi madalamad kui olid 2023. aastal.
Töötleva tööstuse tootmismahu vähenemise pidurdumisele mais aitasid enim kaasa puidutööstuse tootmismahu languse aeglustumine ja metalltoodete tootmismahu pöördumine kasvuks, kirjutab Swedbanki peaökonomist Eestis Tõnu Mertsina.
Ehitusmaterjalide turud on kukkunud kohati pooleks, eksportturgudel soositakse kohalikke tegijaid ja Eestis pakutakse tööd hindadega, millega tootmine ei tasu ära. Siiski loodavad juhid, et tehtud muutused toomises ja müügis hakkavad peagi vilja kandma ja lisavad kannatust järgmise aastani vastu pidada.
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.