Emafirmal Eviko ASil on teadaolevaid kohustusi vähemalt pea 7 miljonit eurot ning vara võib olla kuni 2,1 miljoni euro eest. Foto: Liis Treimann
Detsembri lõpus kuulutas Tartu maakohus välja Eviko Ehituse emafirma Eviko ASi pankroti. Kohus nimetas Eviko Ehituse pankrotihalduriks Maire Armi ning esimene võlausaldajate üldkoosolek toimub 13. veebruaril Harju maakohtus.
Kui kaks Eviko-nimelist pankroti suunas liikuvat ehitusettevõtet nimetavad hädade põhjusena turuolukorda ja paindumatuid tellijaid, siis partneritest võlausaldajad viitavad Eviko hulljulgele käitumisele riigihangetel.
Kinnisvaraturu jahtumise valguses räägitakse üha enam väiksemate arendajate-ehitajate raskustest ja soovitatakse partnerite tausta hoolikalt jälgida, sest maksuvõla teke võib olla esimesi ohumärke. Toome esile ka ehituse ja kinnisvaraarendusega seotud ettevõtted, kelle maksuvõlg on eelmise aastaga enim kasvanud.
Märtsis ASi Eviko poolt algatatud saneerimine on niigi keerulisel ehitusturul lisanud allhankijatele närvilisust maksmata arvete ja tellijatele muret pooleliolevate hoonete pärast. Kuna saneerimiskavale on vaja võlausaldajate heakskiitu ja samas ka ehitustööde jätkumist, panevad paar järgmist nädalat proovile kõigi osapoolte kannatlikkuse ja usalduse.
KredExi rekonstrueerimistoetus aastateks 2022–2027 on suunatud korterelamute terviklikule rekonstrueerimisele, et parandada hoonete energiatõhusust, pikendada nende eluiga ning soodustada taastuvenergia kasutuselevõttu. Vahel jääb aga ühistu liikmetel või arhitektil otsuse tegemisel puudu kogemustest ja teadmistest, millist fassaadilahendust oleks mõistlik eelistada.