President Alar Karis kuulutas välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu uue preemia, mis on mõeldud noorele, kes on saavutanud insenerina väljapaistvaid tulemusi oma erialal, selle õpetamisel või populariseerimisel.
President Alar Karis otsustas tunnustada noore inseneri preemiagaga inseneride rolli väärtustamiseks. Foto: Raigo Pajula/Presidendi kantselei
Preemia on mõeldud kuni 35-aastasele noorele ja seda antakse välja kord aastas. „Inseneride roll Eesti riigi majanduse arengus ja meie kõigi ühises heaolus väärivad seda, et neid meie ühiskonnas senisest rohkem väärtustatakse. Seetõttu olen otsustanud asutada selle preemia. Inseneeria on läbi aegade olnud oluline Eesti vaimuelu sammas,“ sõnas president Alar Karis. „Uus preemia on sobilik täiendus Kultuurirahastu senistele auhindadele, kus on teiste seas preemiad noortele teadlastele, haridus- ja kultuuritegelastele.“
Legendaarse ehitusinseneri Karl Õigeri hinnangul on Eestis inseneeria vaates huvitavaid hooneid vähe. “Enamik on klaaskastid, millel fassaadil võib-olla veidi vigurdatud,” ütleb ta, et palju on kerkinud ühetaolisi hooneid, nagu suured kaubanduskeskused, hotellid, Unibet Arena jms.
Transpordiamet ja Eesti Taristuehituse Liit kuulutasid välja tänavused insener Aadu Lassi nimelise teedevaldkonna auhinna laureaadid. Aadu Lassi inseneripreemia pälvis Taavi Tõnts ja elutööpreemia Enn Raadik.
Tehisintellekt on on projekteerijatele ja arhitektidele hindamatu väärtusega igapäevase töövoo lihtsustamisel. AI lisamine tööriistakasti ei säästa mitte ainult aega, vaid võimaldab viia ka loomingulised protsessid täiesti uuele tasemele. Projekteerimis- ja arhitektuuribüroos Sirkel & Mall käis tehisintellekti kasutamisest igapäevatöös rääkimas BIM ja AIM koordinaator Dmitri Garbuzenko.
Inseneride ja teiste tehnilise kõrgharidusega spetsialistide nappus ning ebapiisav järelkasv on ülikriitiline. Algatused nii kõrg- kui kutseõppe tehnikaerialadelt uue tööjõu kasvatamiseks tuleb käima lükata kohe, selgub värskest OSKA masina-, metalli- ja elektroonikatööstuse valdkonna uuringust.
Elektrituru kaootilisus ja hindade ettearvamatu liikumine ei ole täna enam kellelegi üllatuseks. Küll aga võib uudisena tulla, et energiatootmist ja -tarbimist targalt juhtides saavad kodukasutajad hoida kokku suure rahasumma, teenida lisaraha ning enda päikesepargile tehtud investeeringute tasuvusaega kordades lühendada.