• 11.03.19, 13:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lasteaia katusel toodab energiat päikeseelektrijaam

Viljandi Männimäe lasteaed on ilmselt ainus lasteaed Eestis, mis saab energiat renoveerimise käigus hoone katusele rajatud päikeseelektrijaamalt.
Lasteaia katusel toodab energiat päikeseelektrijaam
Suvel alanud remondi käigus rajati Viljandi Männimäe lasteaeda soojatagastusega ventilatsioonisüsteem, uus küttesüsteem, soojustati hoone sokkel, seinad ja pööning, vahetati välja kõik välisuksed, renoveeriti tarbeveesüsteem, uuendati õueala. Samuti rajati hoone katusele juba mainitud päikeseelektrijaam, mis võimaldab elektrit võrku müüa, kui seda peaks üle jääma.
«Männimäe lasteaia pere saab nüüdsest tegutseda soojemas, hubasemas ja värskema õhuga hoones. Lisaks tuleb linnal tasuda vähem kommunaalkulusid,» rääkis Viljandi linnapea Madis Timpson ajalehele Sakala.
Ehitustööd tegi OÜ Energiateenus projekteerimis-ehitustöövõtu meetodil. Lepingu tegi eriliseks töövõtja kohustus tagada lepingus kokkulepitud energia kokkuhoid. veidi üle 1,1 miljoni maksma läinud projekti rahastasid KIK ja Viljandi linn.
Projekti tegi keerukaks tööde teostamise väga lühike periood ning osaliselt tööde teostamine töötavas lasteaias. Samuti tuli arvestada paljude ettenägematute töödega, kuna hoone oli vana ja üsna kehvas seisukorras: algul kavandatud soojustus- ja energiatõhususe tõstmise töödele lisandus üksjagu üldehituslikke töid.
Kogemuslugu Viljandi Männimäe lasteaia renoveerimisest räägib Energiateenus Grupi juht Aivar Uutar 19. märtsil toimuval konverentsil Säästlik Hoone 2019. Pane ennast kirja SIIN.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.04.25, 10:28
Tugev ettevõte seisab kindlalt – saladus peitub kvaliteetsetes tööjalanõudes
Põhjamaades ei peeta tööohutust mitte lihtsalt reegliks, vaid osaks ehituskultuurist. Soomes, Rootsis ja Norras ei vaadata tööohutusele kui tülikale lisakohustusele, vaid kui loomulikule osale igapäevastes toimingutes – see on sama argine nagu hommikukohv või vestlus kolleegiga. Tööandja ning oma valdkonna spetsialist jagavad vastutust teineteise suunas ning täidavad omapoolseid kohustusi kollektiivlepingu abil, mis paneb mõlema osapoole jaoks paika tingimused ja soodustused.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele